Nagy-Britannia;vakcina;beutazás;

- „A vakcinának az emberek karjában, nem a polcokon van a helye”

Szerdától csak az indulás előtt legfeljebb 72 órával elvégzett negatív koronavírus teszt birtokában érkezhetnek be britek és külföldiek egyaránt Nagy-Britanniába. Ennek elmulasztása azonnali 500 fontos (200 ezer forint) büntetést von maga után. A tíznapos karantén is megmarad.

Grant Shapps közlekedési miniszter az utazási szakma által régóta sürgetett, de annak reményeit nem teljesítő új koncepcióról számolt be péntek reggeli tévéinterjúi során. A terv lényege, hogy az úton, vízen, sínen és a levegőben Nagy-Britanniába érkezőkre egyaránt érvényesen belépéskor indulás előtt legfeljebb 72 órával korábban elvégzett negatív koronavírus teszt eredményét kell tudni bemutatni. A skót parlament által is megkövetelt feltételnek nem eleget tevő beutazók 500 fontos, közel 200 ezer forintos pénzbüntetésre számíthatnak. Ahogy a konzervatív politikus fogalmazott, a kormány „semmilyen kockázatot nem vállalhat”, és ezzel a lépéssel próbálja távol tartani az új vírustörzseket, aktuálisan a Dél-Afrikából származót. A többek között a Sky News műsorvezetője által feltett kérdésre, a légiutasokat vajon miért nem a repülőtereken tesztelik, Shapps azt válaszolta, az újonnan bevezetett módszer „nagyobb biztonságot ad”.

A kérdésben korábban számos alkalommal nyilatkozott John Holland-Kaye, a súlyos anyagi veszteséggel küzdő Heathrow repülőtér vezérigazgatója kétségbe vonta annak helyességét, hogy az előzetesen elvégzett negatív tesztet további tíznapos karantén kövesse a szigetországban. Jó hír viszont, hogy az aggodalmakkal ellentétben legalábbis a Pfizer/BioNTech oltóanyag mind az új brit, mind a frissen terjedő dél-afrikai vírustörzzsel képes megbirkózni. Igaz, a gyógyszergyár előzetes következtetése egyelőre húsz ember vérképére támaszkodik és nem vonatkozik a két új variáns valamennyi mutánsára.

Az Egyesült Királyságban nagy erővel, de fennakadásokkal folyik a tömeges oltási program. Sir Simon Stevens, az NHS England vezérigazgatója legutóbbi, csütörtök esti sajtótájékoztatóján büszkén hasonlította össze az angliai eredményeket egyes európai államok teljesítményével. Az 1,26 millió beoltott négyszerese az eddig Német- és háromszázszorosa a Franciaországban immunizáltaknak, ám a szám így is eltörpül a február 15-re tervezett 15 millió mögött. Addigra ígéri Boris Johnson, hogy a lakosság legérzékenyebb, legveszélyeztetettebb 70 éven felüli részét ellátja, hiszen a „vakcinának az emberek karjában, nem a polcokon van a helye”. A szlogen ellenére az oltási program kivitelezésére a „postai irányítószám szerencsejáték” kifejezés illik. Egyes területeken kiválóan működik az ellátás, máshová konkrét ígéret ellenére sem jut el az oltóanyag, így a már behívott, egyelőre 80 éven felüli időseket utolsó pillanatban értesítik a késés felől.

Bizonytalanságot okoz az is, hogy nem tudni, a lakosság hány százaléka él az oltás lehetőségével. A legutóbbi téli influenza oltást rekord 80 százalék vette igénybe. Ha milliók utasítják el, nem csökken az egészségbiztosítóra nehezedő nyomás. A jelenlegi számítások szerint Londonban és Közép-Angliában január közepére kimerül a kórházi kapacitás, miután a napi betegfelvétel – csütörtökön országosan 3600, Londonban több mint 800 – meghaladja az áprilisi rekordot, kétségbeejtő helyzetbe sodorva az orvosokat és nővéreket.

A szállítmány 2021 második negyedévében lesz elérhető a tagállamok számára.