A ráksejtek veszélyhelyzet, például kemoterápia esetén hibernálódnak, azaz kevesebb energiát igénylő, lassabban működő és így osztódó állapotba kerülnek – derült ki a Kanadai Egészségügyi Kutatóintézetek által készített kutatásból. Külső fenyegetettség hatására a tumorsejtek hosszabb ideig is képesek ebben az állapotban maradni – írta az Eurekalerten megjelent közlemény alapján a 24.hu.
A jelenségnek a Cell című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint előnye lehet, hogy ha azok a terápiák, amelyek közvetlenül a rákos sejteket célozzák, ebben az állapotban találják őket, megakadályozhatják és drámaian lelassíthatják a tumor növekedését. A kutatást vezető Catherine O’Brien szerint a ráksejtek képesek ellesni a téli álmot alvó állatok szervezetének védelmi mechanizmusát.
A kutatások egyelőre sejttenyészeteken zajlottak, de ezeken tökéletesen meg lehetett figyelni a jelenséget. A kemoterápia ideje alatt a hibernálódott sejtek nagyon lassan osztódtak, az anyagcseréjüket minimálisra csökkentették, nagyon kevés energiát és tápanyagot használtak. Mivel ebben az állapotban bekapcsol az az autofágiának nevezett, önemésztő folyamat, amelynek során a sejt a saját fehérjéit bontja le, a rákterápiás módszerek eredményes lehetnek.