A tokiói olimpiára készülő, illetve már kvótákkal rendelkező német sportolók soron kívüli koronavírus elleni beoltását kezdeményezte Max Hartunk, a versenyzők érdekeit képviselő szervezet vezetője. A 31 éves négyszeres Európa-bajnok kardozót rengeteg támadás érte a közösségi oldalakon.
– hangsúlyozta Hartung a Funke Médiacsoport honlapján. „Természetesen nem arra gondoltam, hogy mindenki elé toljanak be minket, versenyzőtársaim sem akarnak megelőzni senkit a kiemelten veszélyeztetett csoportokba tartozók közül, viszont fel akartam hívni a figyelmet arra, hogy mi, élsportolók is az egészségünket, illetve a családtagjainkét, rokonainkét tesszük kockára. A mi beoltásunkról semmilyen jogszabály nem rendelkezett.”
Hartung szerint extra biztonsági kockázatot jelentenek járványügyi szempontból az olimpiai selejtezők, ahova a világ minden tájáról érkeznek versenyzők.
– jelentette ki a kardozó. „Azt gondolom, megnyugtatóbb lenne, ha beoltanának minket, ebben az esetben jelentősen csökkenne a veszélye annak, hogy több éves munka azért vész kárba, mert az olimpia előtt elkapjuk a fertőzést.”
A vívó nem szeretné, ha az olimpia résztvevői számára kötelezővé tennék az oltás beadását.
A kérdés magyar szempontból is nagyon érdekes, itthon sem szerepel a kormányrendeletben semmilyen előírás az élsportolók beoltásáról. Az Emmi honlapján sincs elérhető információ a versenyzők oltásával kapcsolatban.
A magyar női vízilabda-válogatott vasárnaptól olimpiai selejtezőtornán szerepel Triesztben. A magyar szövetségtől lapunk azt a tájékoztatást kapta, hogy az együttes tagjai egy hónapja buborékban készülnek a legszigorúbb járványügyi intézkedések mellett a játékosokat folyamatosan tesztelik. A kvalifikációs viadalon a lebonyolításért a vizes sportágakat tömörítő nemzetközi szervezet, a FINA felel, amely ugyanazokat az előírásokat alkalmazza majd a tornán – a résztvevők hermetikus elkülönítése, a sajtó munkatársai csak online kommunikálhatnak a résztvevőkkel –, melyek a vasárnap Debrecenben befejeződött férfi világliga-sorozaton is érvényben voltak.
Megkerestük a Magyar Olimpiai Bizottságot is, ahonnan az alábbi írásos válasz érkezett: