vakcina;COVID-19;

2021-01-13 06:20:00

Zavaros tájékoztatás az oltásról

Hiába folyik már több mint egy hónapja az oltásregisztráció, nem tudni, hogy pontosan mire használják majd az összegyűjtött adatokat.

Az országban ugyan még nincs elegendő oltóanyag, de a kormányzati kommunikációval lassan sikerül elbizonytalanítani és összezavarni a vakcinát elfogadókat is. Idős olvasónk az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatója után hívta fel lapunkat kétségbeesve, hogy miközben – a nyilvánosságra hozott kormányzati oltási terv alapján – a szociális intézmények bentlakói után a 60 éven felüli krónikus betegek következnének a sorban, a televízióban beszélő tiszti főorvos-helyettes szerint legközelebb mégsem nekik, hanem a rendészeti dolgozóknak adják be az oltásokat. A lapunknak telefonáló férfi 97 éves, a felesége 93, hónapok óta élnek bezárva a lakásukba, és szeretnék tudni, meddig tart még ez az állapot. Egyetlen reményük az volt, hogy mielőbb hozzájutnak a vakcinához, ám senki sem tud nekik válaszolni arra, hogy mikor kaphatják meg az oltást. – Nem értem, hogy lehet naponként változtatni egy ilyen terven – fogalmazott.

Az oltásra váró lakossági csoportok pontosabb besorolásról egyelőre semmit sem tudni, például azt sem hogy mely és milyen súlyosságú krónikus betegségek kerülhetnek előbbre a sorban. Magával a vakcinaregisztrációval – ami feltétele az oltásnak – is sok baj lehet még, mert egyelőre csak növeli a jelentkezők bizonytalanságát. Lapunk négy napja próbált néhány anomáliát tisztázni, ám hiába küldtünk kérdéseket az operatív törzsnek, a Belügyminisztériumának, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának, válasz sehonnan sem érkezett.

Már az oltásra jelentkezés visszaigazolásával kezdődnek a problémák: egyesek kapnak visszajelzést a regisztrációról, mások nem. Lapunk munkatársa például megpróbált regisztrálni, de nem kapott semmilyen igazolást, így viszont azt sem lehet tudni, hogy a regisztráció sikerült-e. Az sem egyértelmű, hogy nem marad-e le valaki azért az oltásról, mert tudtán kívül nem sikerült a jelentkezése, hiszen sem a próbálkozásról, sem a közölt adatairól nem marad nála igazolás.

A vakcinainfo kommunikációs vonalán is megkérdeztük, hogy miért nem kaptunk jelzést a regisztrációról. Mint írták: „a rendszer nem mindenkinek küld automatikusan e-mailt a visszaigazolásról. Javasoljuk, hogy próbálja megismételni a regisztrációt az előzőleg is használt e-mail fiókjával, amelyet ha elutasít a rendszer, akkor nagy valószínűséggel az első próbálkozása sikeres volt.”

Egyértelművé tették azt is, hogy „az előregisztráció nem jelenti azt, hogy az adott személy automatikusan megkapja a védőoltást, mivel a vakcináció oltási terv alapján történik.” A lakosság tömeges oltásának módjáról „sajnálatosan még nincsenek” információik. Hozzátették: „Kérem szíves türelmét az oltási terv további, Ön számára is releváns részleteinek megjelenéséig.” Így még az is lehet, hogy a jelentkezés igazolásának lesz jelentősége a folyamatban.

Az pedig még ennél is biztosabb, hogy hosszú hónapokig elhúzódik a jelentkezők beoltása, ez idő alatt pedig sok minden változhat. Akár azok a személyes adatok is, amelyeket a jelentkező a kapcsolat felvételhez megadott. Ezek módosítására, frissítésére a regisztrációs oldalon nincs lehetőség. Hónapok múltán – visszaigazolás híján – az is kétségessé válik az érintett számára, hogy a oltásszervező milyen adatokat tart nyilván.

A vakcinainfo kommunikációs vonala arra sem tudott válaszolni, hogy a regisztrációnk óta eltelt időben lemaradtunk-e valamilyen információs küldeményről. Arról ugyanis nincsenek adataik, hogy a lakosságnak milyen az oltással kapcsolatos hírt tájékoztatót küldtek már ki, és mikor. A jelek szerint a jelentkezők azt sem fogják megtudni a vakcinainfóról, hogy az egészségügyi adataik alapján besorolták-e őket valamely kedvezményezett, s így előre vett csoportba. 

– Nem a központi regisztráció a megoldás, hanem az oltások területenkénti megszervezése – mondta lapunknak a problémákra reagálva Pusztai Erzsébet infektológus, egykori ágazati államtitkár. - Az oltási tervben kellene szerepelnie, hogy miként történik majd az oltás, valamint hogy mi a feladata a helyi járványügyi hatóságnak, önkormányzatnak, háziorvosnak, és mit kell tennie az állampolgárnak. Egyelőre azonban ezekről nem tudni semmit. De azt sem mondta el még senki, hogy a kormány a központi regisztrációt hogyan fogja használni. Hogyan állapítják meg abból, hogy valaki oltásra alkalmas állapotban van vagy sem? Egymillió regisztráló adatait egyenként átvizsgálni, szakmailag feldolgozni egy központban szinte lehetetlen, de ha lenne jó terv, nem is lenne rá szükség – mondta a szakember.