Matteo Renzi, az Italia Viva (IV) párt elnöke bejelentette, távozik két minisztere Giuseppe Conte kormányából. Lépése nem meglepő, annyira megromlott Renzi és Conte viszonya, hogy eleve nehéz volt elképzelni, hogyan tudnak ilyen klímában tartósan együttműködni egymással. Kérdés, hogyan tovább, marad-e Conte, vagy sem.
Renzi már a sokadik belpolitikai válságot idézte elő. Az Italia Viva nélkül nincs meg a kormánytöbbség a felsőházban. A képviselőházban, ha szűken is meglenne a kellő számú mandátuma Giuseppe Conte kabinetjét alkotó Öt Csillag Mozgalomnak (M5S) és a Demokrata Pártnak (PD), de a szenátusban a 321 tagú szenátusban a két párt – kiegészülve két kisebb formációval – 155 mandátummal rendelkezik, ami hattal kevesebb a biztos kormányzáshoz. Már nem egy kabinet bukott meg a múltban azért, mert nem volt meg a kellő többsége a felsőházban.
A vita elviekben a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásait enyhíteni hivatott, összesen 750 milliárd eurós uniós helyreállítási alap miatt tört ki, amelyből 223 milliárd Itáliát illeti meg. Renzi már egy hónapja azzal fenyegette Contét, hátat fordít a koalíciónak, mert a pénzt szerinte nem úgy költik el, ahogy kellene. Conte a helyreállítási alapból 209,9 milliárdot fordítana a gazdaságélénkítésre, további 13 milliárdot olaszországi forrásokból finanszírozna. Renzi szerint a program a pénz elherdálásához vezet, mert nem gondoskodtak hosszútávú befektetésekről. Úgy véli, az sem világos, hogyan ellenőrzik a források felhasználását. Egyúttal azt követelte, a programba az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) mentőalapjából származó pénzösszegeket is vonják be, ezt azonban az Öt Csillag Mozgalom mereven ellenzi. Nem állítható, hogy Conte egyáltalán nem fogadta meg Renzi intelmeit, az egészségügyi szektor támogatását például megduplázta, de ez is kevés volt Renzinek, így a program kormányzati megszavazásakor az Italia Viva két minisztere, Teresa Bellanova mezőgazdasági- és Elena Bonetti családügyi miniszter tartózkodott.
A válság groteszk és hamisíthatatlanul olaszos, hiszen egy olyan párt vezetője hozta nehéz helyzetbe a népszerű Renzit, amely másfél éve sem létezik, s felmérések szerint egy előrehozott választás esetén be sem kerülne az új parlamentbe. Ha nem Renziről lenne szó, azt mondhatnánk, az egész vihar egy kanál vízben, az egykori kormányfő azonban már nem egyszer bizonyította, képes politikai szempontból öngyilkos húzásokra, minden kitelik tőle, hogy reflektorfényben legyen.
Sergio Mattarella elnök mindenáron el akarja kerülni az előrehozott választást és ez csak a legvégsőbb esetben következne be.