Kína;vakcina;koronavírus;

- Koronavírus: A titok nyitja nem Kína

„Nem azért nem haladunk gyorsabban, mert ne tudnánk, hanem mert nincs elég vakcinánk” – magyarázta Orbán Viktor, hogy az első oltás december 26-i beadása óta eltelt három hét alatt miért csak 105 ezer ember kapta meg a szert.

A miniszterelnök újfent példaként hozta fel a kínai vakcinát beszerző unión kívüli államokat. Szijjártó Péter pénteken pedig azt nyilatkozta, az orosz vakcinagyártóval is intenzívebbé váltak a megbeszélések.

Az Oxfordi Egyetem adatbankja, az Our World in Data listáján hazánk a 100 emberre jutó beadott dózisok számát tekintve a középmezőnyben van. Ezen a listán 8 olyan EU-s tagállam is megelőz minket, amelyek az unión keresztül kapják a nyugati oltóanyagot. Ezek között 5 olyan kisebb tagállam is van, amelyeknek fejlettebb az egészségügyi rendszere és a digitalizáció magas szintet ért el. Az ő esetük azt is igazolja, hogy nem kell Pekingig szaladni a vakcina beszerzésekor, fontosabb az jól kidolgozott oltási terv, a precíz logisztika. Dánia az uniós éllovas 223 ezer beadott dózissal: a skandináv ország az unió egyik legjobban működő egészségügyi rendszerét tudhatja magáénak. Évről-évre növekszik az orvosok és egészségügyi szakdolgozók bére, az ápolók száma az uniós átlag kétszerese. 

Ugyanakkor van részigazság abban, amit Orbán mondott az EU-n kívüli beszerzésekről. Az élen Izrael áll, ahol 100 lakosból 25 már kapott vakcinát. Itt vasárnap megkezdődött a második dózis alkalmazása: a kockázatosabb csoportok átoltása megtörtént, a jövő héten már a negyvenes korosztályt célozzák meg. Csakhogy Izrael egy héttel hamarabb kezdett oltani a Pfizerrel, mint az EU, s ahogy Juli Edelstein egészségügyi miniszter elismerte, amikor a gyártókkal tárgyaltak, nem az árat nézték, hanem azt, hogy minél hamarabb újrainduljon a gazdaság. A politikai helyzet is felgyorsította a folyamatot: az előrehozott választás küszöbén Benjamin Netanjahu miniszterelnök túlélését az ország megnyitása garantálhatja.

Az éllovas Egyesült Arab Emírségek és Bahrein a kínai vakcinára épített még annak kísérleti fázisában. Persze egyik olajkirályságnak sem okoz gondot az esetlegesen túlárazott beszerzés, ráadásul hatalmas kampánnyal vezették fel a lakosság oltását. Az utóbbi uralkodója, Hamad volt a világon az első államfő, aki beoltatta magát, igaz, az nem derült ki, hogy a Pfizert vagy az országban tömegesen alkalmazott kínai Sinopharmot választotta.

A negyedik az Orbán által gyakran emlegetett Egyesült Királyság, amely gyorsabban tudott megállapodni a Pfizer/BioNTech-el, mint a 27 tagállam álláspontját képviselő EU. Nagy-Britanniában eddig 3,358 millióan kapták meg az oltást: a gördülékenységet az Országos Egészségügyi Szolgálat biztosítja, amely a teljes brit egészségügyet működteti és az egészségügyi dolgozók munkaadója.

Az EU és Norvégia összességében kétmilliárd dózis vakcinát rendelt a különböző gyártóktól. Csakhogy 705 millió adagot a két nagy uniós oltóanyag cégtől, a Sanofitől és a CureVactól, amelyek időközben lemaradtak a versenyfutásban. Az AstraZeneca brit, a Moderna amerikai gyártóként elsősorban saját országát szolgálja ki, hiszen kormányaiktól a vakcina fejlesztésre is kaptak pénzt. Az unió lakosságarányosan osztja szét a rendelkezésre álló oltásokat, de elméletileg Németországnak lenne némi előnye, hiszen a Merkel-kabinet 375 millió euróval közvetlenül támogatta a német BioNTech-vakcina kifejlesztését, amiért cserében az uniós kvótán felül kaphatna 30 millió adag Pfizer vakcinát. Ám Berlin egyelőre nem jelezte különutas igényét. 

Felpörgetik a gyártástA Pfízer pénteken közleményben jelezte, hogy jövő héttől ideiglenesen csökkenti az Európába juttatott vakcinák mennyiségét. A gyógyszergyár elismerte, az ideiglenes csökkentés valamennyi európai országot érinti. A gyártó hangsúlyozva, a korlátozás átmeneti és a kapacitásbővítés miatti van rá szükség. A Pfízer/BioNTech legnagyobb problémája ugyanis az, hogy szer kifejlesztési versenyében győzött, de a gyártókapacitása messze elmarad a bejáratott vakcinagyártó cégekétől. E téren az AstraZeneca a legerősebb. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója ugyanakkor hangsúlyozta, jelenleg így is több adag vakcinájuk áll rendelkezésre, mint amennyit felhasználtak.
Közel 20 millió lekötött adagÖsszesen 129,8 ezer emberre elég oltóanyag érkezett hazánkba, eddig 19,7 millió adag nyugati vakcinát kötött le az ország – közölte a kormány koronavírussal foglalkozó oldala. Péntek reggelig 1513 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Elhunyt 111 többségében idős, krónikus beteg, 4 600 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 337-en vannak lélegeztetőgépen. 

Már csak a technikai jellegű egyeztetések, illetve a végső hiánypótlások begyűjtése maradt hátra a Lánchíd felújítására kiírt közbeszerzési eljárásban – értesült a Népszava több forrásból.