Harminc éve létezik Magyarországon szabad sajtó. Az tehát még a honvédség vezetői számára sem lehet megrendítő újdonság, hogy vannak dolgok, amelyek felkeltik az újságírók érdeklődését. Az például nem hír, ha Harry herceg Sandhurstben tanul. Az viszont igen, ha Orbán Gáspárt képezik ki parancsnoknak a világ talán legelitebb katonai akadémiáján; no pláne, ha ezért az adófizetők perkálnak le 34 millió forintot.
Természetesen nem zárjuk ki annak a lehetőségét, hogy a miniszterelnök fia ösztönös katonai zseni, és a pár hónapos alapkiképzésén annyira megcsillogtatta a tehetségét, hogy a tisztavatóról evidens út vezetett a brit elitképzőbe. De ha így van, akkor különösképpen érthetetlen, mi az ördögért kellett tíz hónapon át titkolni a sajtó elől a kurzussal kapcsolatos információkat, és miért kell most ezerrel ködösíteni a pártsajtóban, azt sulykolva, hogy a baloldal „azon rugózik”: 163 magyar tisztet képeztek az elmúlt években külföldön.
Pedig „a baloldal” – meg minden magyar adófizető – csak azt szeretné tudni, Orbán Gáspár milyen pályázati folyamatban került a kiválasztottak közé, mit tanult tulajdonképpen és mi célból. Ennek a kínos kérdezősködésnek pedig két módon lehetett volna elejét venni: ha a miniszterelnök fia eleve nem jelentkezik a képzésre, amíg az édesapja betölti ezt a magas hivatalt – jobb a látszatát is elkerülni a kivételezésnek -, vagy pedig az első újságírói kérdésre válaszolnak valamit.
Emlékeznek 2008-ra, amikor az akkori miniszterelnök fiának érettségije kavart botrányt? Az a fiú nem volt sem profi focista, sem egyházalapító, pusztán csak egy rossz tanuló gimnazista. Felségsértést mégsem kiáltott senki, amikor hónapokon át arról harsogott a fideszes sajtó, hogy kivételeztek-e a Gyurcsány-gyerekkel. Ez sajnos vele jár a szakmával, és bizony amíg a szabad sajtónak valamiféle maradéka létezik Magyarországon, mindig lesz majd valaki, aki megkérdezi, miért Orbán veje nyert el egy újabb uniós támogatást, és miért a fia tanult közpénzen külföldön.
A zavaró helyzetre természetesen többféle megoldás kínálkozik.