Australian Open;Babos Tímea;Balázs Attila;Fucsovics Márton;koronavírus;

2021-01-19 18:30:00

Szobatenisszel ütik el az időt az Australian Openre várakozó játékosok

Van, aki jobban, más rosszul viseli a karantént az ausztrál nyílt teniszbajnokságra Melbourne-be érkezett játékosok közül.

Két játékosnak is pozitív lett a koronavírus-tesztje az ausztrál nyílt teniszbajnokság főtáblás versenyzői közül. A helyi egészségügyi hatóság kedden számolt be arról, hogy egy húszas éveiben járó nőnél, illetve két, harmincas éveiben járó férfinél kimutatták a kórokozót - utóbbi kettő közül csak az egyik játékos.

A férfiaknál a spanyol Roberto Bautista Agut nemes egyszerűséggel börtönhöz hasonlította a bezártságot.  „Pont olyan, mintha rácsok mögött lennénk, csak van wifi. Ezeknek az embereknek fogalmuk sincs a teniszről, az edzésekről, teljes a katasztrófa” – mondta a világranglistán 13. teniszező egy izraeli televíziós csatornának, hozzátéve, az irányítás nem az ausztrál szövetség, hanem a kormányzat kezében van. A spanyol játékos később a közösségi oldalán elnézést kért a szavaiért, mint írta, köszönetet mond mindenkinek, aki lehetővé teszi, hogy ismét teniszezzenek. A 2019-ben negyeddöntős spanyol játékos megjegyezte, a körülmények mentálisan és fizikálisan is nagy megterhelést jelentenek a játékosoknak.

Korábban a világelső Novak Djokovic hivatalos levélben fordult Victoria állam vezetőihez, hogy adjanak engedményeket a játékosoknak, ám falakba ütközött: az állam miniszterelnöke, Daniel Andrews határozottan visszautasította a kéréseit, mondván az országba érkezők tisztában vannak a szabályokkal, amelyek a teniszezőkre is érvényesek.

A női játékosok közül többen is békességre, türelemre intik társaikat. A 2019-ben wimbledoni elődöntős cseh Barbora Strycova például azt mondta, felkészült a mostani körülményekre: napi kétszer erősít, olvas, a közösségi oldalakon tartja a kapcsolatot mindenkivel, illetve tévézik. „Nem panaszkodom. Ezen át kell esnünk, igyekszem pozitívnak maradni” – tette hozzá.

A torna kétszeres bajnoka, a teljes karanténban lévő fehérorosz Viktorija Azarenka a közösségi oldalán úgy fogalmazott: „Világjárvány van. Tavaly jól láttuk, senkinek nincs világos forgatókönyve arról, hogyan kellene mindennek teljes kapacitással, hiba nélkül működnie. Néha a dolgok megtörténnek, ezeket el kell fogadnunk, alkalmazkodnunk kell és tovább kell lépnünk” – írta Twitteren a korábbi világelső, együttműködést, megértést és empátiát kérve játékostársaitól.

Tavaly Melbourne 4,9 milliós lakossága 112 napig szigorú elzártságban élt, hogy megakadályozza a pandémia második hullámát. Az intézkedéseken októberben lazítottak. Hétfőn 12. napja nem regisztráltak új koronavírusos esetet, ez alól csak azok a személyek voltak kivételek, akik három, Australian Openre érkezett járaton utaztak.

A versenyigazgató Craig Tiley kedden azt közölte, nem módosítanak a férfiverseny lebonyolításán, azaz maradnak a három nyert szettig tartó mérkőzések.  „Grand Slam-tornán vagyunk” – jelentette ki a viadal elsőszámú embere, aki azt is megemlítette, hogy mintegy 500 játékos vett részt azon a videokonferencián, amelyen világosan ismertették a beutazási szabályokat. Elmondása szerint a nagy többség megértette a helyzetet és így is boldog, hogy ott lehet az év első GS-versenyén. Később egy másik interjúban hozzátette, a pozitív mintát adó sportolók már nem fertőznek - vélhetően korábban átestek a betegségen -, így nekik nem kellett a speciális karanténhotelbe vonulniuk.

A versenyigazgató felhívta a figyelmet, hogy az érkezők közül mindössze hatan bizonyultak pozitívnak, ami „kezelhető mennyiség”. „Az ide érkezők nagy része fantasztikusan viseli a helyzetet, nagyon támogatóak” – mondta Tiley, aki szerint azokat, akik negatívan reagálnak, vélhetően annak ellenére is sokkolta a szigorúság, hogy szóban felkészítették rá őket. A sportvezető kiemelte, amennyiben sikerül különösebb problémák nélkül megrendezni a viadalt, az az idénre halasztott tokiói olimpia szervezőinek is pozitív visszajelzés lesz. „Bízom abban, hogy tudunk nekik önbizalmat adni, és ők is biztosabbak lesznek abban, hogy meg lehet rendezni az ötkarikás játékokat” – tette hozzá Tiley.  

Mint megírtuk, a február 8-án kezdődő Grand Slam-tornára érkezőkre rendkívül szigorú szabályok vonatkoznak, a játékosok és kísérőik csak negatív teszt birtokában léphettek be Ausztráliába, ahol így is 14 napos karantén vár rájuk. Ezt csak napi öt órára, az edzésük idejére hagyhatják el. A játékosok közül 72-en így is teljes karanténba kényszerültek, ugyanis olyan járaton utaztak Ausztráliába, amelyen volt koronavírus-fertőzött, ők egyáltalán nem hagyhatják el szobáikat. A karanténszabályok megszegéséért 20 ezer ausztrál dolláros (4,5 millió forint) büntetés jár. Tiley ezzel kapcsolatban azt mondta, tudja, hogy akik most nem edzhetnek, hátrányba kerülnek a többiekhez képest, de mindent meg fognak tenni, hogy sportszerű verseny legyen az idei Australian Open.

A teljes bezártságra kötelezettek között van mások mellett a női címvédő amerikai Sofia Kenin, illetve a korábbi bajnokok közül Azarenkán kívül a német Angelique Kerber is.

Vasárnapig 1270 teniszező, edző, kísérő és hivatalos személy érkezett 15 különgéppel a Grand Slam-tornára, őket a 14 napos karantén alatt naponta szűrik.

A melbourne-i viadalon szereplő három magyar játékos Balázs Attila, Fucsovics Márton és Babos Tímea nincs teljes karanténban. Fucsovics Márton a Facebook-oldalán azt írta: „Ha döcögősen is, de elkezdődött az idei teniszidény, a napokban megérkeztem én is Melbourne-be. Jelenleg még az átállással küzdök, de remélem, hamarosan a napokban elkezdhetjük Mikivel, az edzőmmel az edzéseket, ami most úgy néz ki, hogy naponta 3-4 óra tenisz és kondi lesz." 

Balázs Attila 3 nap „szobafogság” után mehetett volna először edzeni, amit aztán az utolsó pillanatban lemondtak a szervezők – írta a Facebook-oldalán. „Elég nagy a káosz és a szigor, de remélhetőleg holnap már fogunk tudni játszani egy kicsit! Nem lesz könnyű átvészelni ezt a kötelező, kéthetes karantént, de utána február elején már fel fognak pörögni az események!” 

Babos Tímea sem tudott hétfőn edzeni, mert mint a Facebook-oldalán írta: hiába várta a hivatalos transzportot. A posztjából az is kiderült, ha a kopogás után nem lép ki azonnal a szállodai szobája ajtaján, „nem lacafacáznak”, ott hagyják. Az elmaradt edzés helyett az első számú magyar női teniszező jógázott, árnyékteniszezett, lábmunkát végzett, de megjegyezte, várja már a kint tölthető 5 órát.