Ezzel cáfolta Menczer Tamást, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért felelős államtitkárát, aki néhány napja azt mondta, hogy Európa Kínában áll sorban a koronavírus vakcináért és eddig 14 európai ország jelentkezett a kínai gyártónál.
A biztosi testület kedden újabb javaslatokat terjesztett elő a koronavírus járvány elleni közös védekezés előmozdítására, két nappal az állam- és kormányfők e témának szentelt csütörtöki videokonferenciája előtt. Felszólította a tagállamokat az oltási kampány felgyorsítására és leszögezte, hogy ehhez hamarosan, már az év első negyedének végére rendelkezésre áll majd a szükséges oltóanyag-mennyiség. Mint a Népszava hétfőn beszámolt róla, az Európai Bizottság arra kéri az uniós országokat, hogy március végéig oltsák be az egészségügyben és szociális ellátásban dolgozók, valamint a 80 év fölöttiek 80 százalékát, nyárig pedig a felnőtt lakosság legalább 70 százalékát. Az uniós intézmény emellett arra kéri az EU27-eket, hogy továbbra is tartassák be az elővigyázatossági intézkedéseket, növeljék a tesztelések számát és a kontaktkeresést, valamint a pozitív tesztek genoszekvenciájának feltárását.
A Bizottság a tagállamokkal együtt dolgozik az oltási igazolások bevezetésén, amelyről a remények szerint már január végén megszülethet a megállapodás. Az EU-ban és azon kívül elismert dokumentum egyelőre csak arra szolgálna, hogy a tulajdonosa bizonyíthassa, megkapta az oltást. További viták tárgya lesz, hogy a későbbiekben pontosan mire lehet használni ezeket az oltási “útleveleket”. Margaritisz Szkinasz bizottsági alelnök a Népszava kérdésére nem tudta megmondani, hogy a kínai vagy az orosz vakcinával beoltott személyek is megkaphatják-e majd az európai oltási igazolványt. “Ezeket az oltóanyagokat természetesen nem európai, hanem unión kívüli szabályozó hatóságok hagyták jóvá, így teljességgel logikusnak tartom, hogy azok az országok állítsák ki az igazolást” - tette hozzá. A görög nemzetiségű politikus egy másik kérdésre válaszolva kifejtette: a tagállamok megállapodtak a vakcinák közös beszerzésében, ezért árulásnak minősülne, ha bármelyikük kétoldalú egyezménnyel próbálná felrúgni a megállapodást. Minden országnak joga van kiszállni, de ha megteszi, akkor számolnia kell azzal, hogy a sor végére kerül az európai oltóanyag-beszerzésekben.