paksi atomerőmű;Országos Atomenergia Hivatal;Paks II.;paksi atomerőmű bővítés;Paks 2;

2021-01-20 06:20:00

Csúsznak a paksi engedélyek

A szakhatóság az eredetileg rá szabott egy év alatt már bizonyosan nem végez a tervezett új atomblokkok központi engedélyének kiadásával. A gödörásási kérelem szintén várat magára.

A Paks 2-es atomerőműterv létesítési engedélykérelmének eljárása várhatóan 2021 őszéig tart – közölte év eleji, szokásos sajtótájékoztatójukat helyettesítő közleményében az Országos Atomenergia Hivatal. A hatóság most először jelölte meg a több ezermilliárdos beruházás engedélyezésének lehetséges időpontját. Ez ugyanakkor szakértők szerint máris felveti a csúszás esélyét. A kérelmet – több évnyi késlekedés után – tavaly június végén adta be a magyar állami Paks II Zrt. A bírálatra a hatóságnak alapesetben 12 hónap áll rendelkezésére. A mostani nyilatkozat alapján ez vélhetőleg nem teljesül, hisz akkor már nyár elejére végezniük kellene. Az egy év további három hónappal meghosszabbítható, ami szeptember végén ér véget. Ám mivel az ősz szeptember 22-től december 21-ig tart, a hatóság csak akkor maradna a kibővített engedélyezési időn belül, ha az évszak legelején, szeptember végéig kiadná az iratot. 

Az engedélyezés ugyanakkor szüneteltetéssel járó hiánypótlások miatt tovább nyúlhat. Ezek hossza ugyanis hozzáadódik az ügyintézési időhöz. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) eddig kétszer kért hiánypótlást Paks II Zrt-től, júliusban és decemberben – közölte megkeresésünkre Fichtinger Gyula főigazgató. Ezek viszont egyelőre beleférnek a 15 hónapba és csak akkor okoznak csúszást, ha a válasz késik – szögezte le.

A Paks II Zrt. tavalyi ígérete ellenére az OAH-hoz máig nem érkezett gödörásási-résfalazási engedélykérelem – közölte kérdésünkre Fichtinger Gyula. A hatóságra ennek kapcsán azon túl, hogy várja az iratokat, más teendő nem hárul – szögezte le. (Emlékezetes: a kormány törvénymódosítással és uniós különengedéllyel teremtett lehetőséget a létesítési engedélykiadás előtti gödörásásra. Bár e kérelmek beadását a nukleáris beruházásért felelős tárca nélküli miniszter, Süli János eredendően tavaly szeptember végére tette, ez azóta sem történt meg. Süli János tavalyi parlamenti meghallgatásából arra lehet következtetni, hogy az orosz félre várnak. Megfigyelők szerint viszont így lassan értelmét veszti az – egyes atomhívő szakértők által is bírált - gyorsítási intézkedés.) Fichtinger Gyula ennek kapcsán annak leszögezésére szorítkozott, hogy ugyan a gyorsítást nem az OAH kezdeményezte, azzal a nukleáris biztonság nem sérül.

Paks 2 kapcsán tavaly tíz, idén pedig további két építési engedélyt adtak ki, például irodaépületre, étteremre és konyhára, betonkeverőüzemre, betonvizsgálóra és acéltermék-műhelyre. Ezek közül öt kivitelezése indult meg. Arra a kérdésünkre, hogy mennyiben követik a Paks 2-es blokkok mintaegységeként hirdetett belorusz atomerőmű tavaly év végi átadása óta tapasztalt, folyamatos meghibásodásokat, rögzítették: értékelik az eseményeket, a használható adatok bekerülnek a vizsgálandó tételek közé és szükség esetén előírásokkal élnek. A párhuzamosan zajló finn beruházás engedélyezésével folyamatos a kapcsolattartás.

A hivatal előtt álló hatósági feladatokhoz mérten közleményük jelentős kihívásnak nevezi a munkaerőhiányt. 2019-ben az általános zárlat miatt ebbéli terveiket tizedével csökkentették és azóta is csak a kilépő, illetve nyugdíjba vonuló munkatársakat pótolhatják. Mindez ugyanakkor nem rontja az engedélyezés minőségét: a feladatokat belső átcsoportosításokkal oldják meg – szögezte le kérdésünkre Fichtinger Gyula.

Tavaly a hatóság a 2019-esnél ötödével kevesebb, 1374 helyszíni ellenőrzést hajtott végre – közölték kérdésünkre. A vírus-veszélyhelyzet miatt igyekeztek mérsékelni a személyes találkozásokat, így néhányat elhalasztottak vagy töröltek, illetve fokozták az irat- és a távellenőrzést, a Paksi Atomerőművet pedig a helyszínen felügyelték. A fertőzés kapcsán csak a szintén általuk ellenőrzött Budapesti Kutatóreaktornál vált novemberben szükségessé létszámhiányból adódó korlátozás - közölték. A hatóság tavaly szorosan figyelemmel kísérte a csernobili atomszarkofághoz közeli erdőtüzet, de Magyarországon semminemű sugárzás-változást nem tapasztaltak.