Egyesült Királyság;COVID-19;

- Brit oltakozás: Se "feltámadás", se nyári vakáció

Sikert hozott ugyan a tömeges oltás, a kormány mégis visszafogottságot kér a britektől.

Nagy-Britannia nyitva tartja határait - legalábbis egyelőre. A teljes zárlat lehetősége azonban állandóan napirenden van. Ezt George Eustice brit környezetvédelmi miniszter mondta pénteken, miután elterjedt, hogy a kormány esetleg teljesen megtiltja a külföldiek beutazását. 

Boris Johnson vezette az élő adásban közvetített sajtótájékoztatót, amelyen végre azzal a jó hírrel állhatott a közvélemény elé, hogy sikeres a tömeges oltási program. Naponta közel 400 ezer ember kapja meg - többnyire még csak első - szúrását, a beoltottak teljes száma meghaladja az 5 milliót. Változatlanul érvényesül viszont az "irányítószám szerinti szerencsejáték", az oltóanyag földrajzi elosztása egyenetlen. Az elsőbbséget élvező 80 éven felüliek közül az ország északi és észak-keleti részén közel 70, Londonban csak 50 százalék van túl az első meneten. Ráadásul mind a Pfizer, mind az Oxford/AstraZeneca vakcina akkor a leghatásosabb, ha a két oltás között három-négy hét telik el.  Az összkép változatlanul sivár - naponta másfél ezerrel nő a betegségben elhunytak száma és pillanatokon belül elérheti a százezret, közel 40 ezren szorulnak kórházi ellátásra.

A kormány újabb és újabb ötleteket fontolgat az új vírustörzsek megjelenésével súlyosbodó járvány megfékezésére. A szigetországba érkező minden utazónak friss, negatív vírustesztet kell felmutatnia, majd tíznapos karanténba kényszerül. A kötelező és jobban ellenőrizhető szállodai elhelyezési terven kívül drákói intézkedések is szóba kerülnek.

George Eustice beszélt arról, hogy a jövőben esetleg mindenki, akinek vírustesztje pozitív eredményt hoz, 500 fontos (több mint 200 ezer forintos) egyszeri juttatást kaphat, így biztosítva, hogy kitölti kötelező karanténját és nem veszélyeztet másokat. A tervnek a költségvetési kihatások miatt vannak ellenzői, de a jövő hét új segítséget hozhat azoknak, akik gyakorta titokban tartva állapotukat tovább dolgoznak, mert nem engedhetik meg maguknak a vesztegzárat.

Priti Patel belügyminiszter viszont máris megnégyszerezte  a karantén megsértőinek járó büntetést, már minimum 800 font (320 ezer forint) bírsággal sújtja azokat, akik több mint 15 fős házibulikon vesznek részt. A 30 főt meghaladó törvényszegő partik szervezői pedig 10 ezer fontot utalhatnak át a rendőrség számlájára. Találóan fogalmazott az NHS England orvosigazgatója, Dr. Vin Diwakar, aki szerint a szabályok megszegése olyan, mint amikor valaki a német légitámadások idején elrendelt elsötétítés alatt felgyújtotta a villanyt. Az ilyen ember "nem csak saját maga, hanem az egész utca életét veszélyezteti".

Másodszor is elmarad az ikonikus glastonbury-i zenei fesztivál. A a kormány pedig óva intett a nyárra tervezett vakációk könnyelmű lefoglalásától. Az eredetileg február közepére ígért enyhítésnek, az iskolák február 22-i megnyitásának, de lassan egy húsvéti "feltámadásnak" sincs reális esélye az Egyesült Királyságban.

Hétfőtől harmadolt befogadóképességgel, de kinyithatnak a vendéglők, a színházak és a mozik.