Római-part;

- Római-part: az idén lejár a változtatási tilalom

A III. kerület újra változtatási tilalmat rendelne el a júliusban lejáró helyett. De a területgazda főváros véleményét is ki kell kérniük.

Serényen dolgoznak a Római-part egyik markáns szimbólumának számító egykori Postás üdülő átépítésén. A kihelyezett tájékoztató szerint a munka megrendelője a Rent4U Ingatlanfejlesztő Alap. Az alap honlapján erről ugyan semmilyen információ nem lelhető fel. 

A III. kerületi önkormányzat Népszava kérdéseire küldött válaszaiból viszont kiderül, hogy a fél évszázada 55 szobás szállodaként megépült, de 2006-ban bezárt és eladott 980 négyzetméteres épületben jövő évi átadással 13 üdülőapartmant alakítanak ki a Bús Balázs (Fidesz) polgármestersége idején kiadott építési engedély alapján. Az építkezés, ha nem is őrült tempóban, de megkezdődött. Ezzel párhuzamosan a volt üdülő területén több fát is kivágtak, a meghagyottakat pedig szintén engedély nélkül „brutálisan megcsonkítottak”. A kerületi önkormányzat vizsgálatot indított az ügyben. 

A Postás üdülő hasznosításához egy szűk szabályozási résben szerzett engedélyt a szemfüles beruházó. A Fővárosi Közgyűlés 1998-ban nyilvánította beépítésre szánt üdülőövezetté a 3 kilométeres Duna-parti sávot. Az üdülőnek álcázott lakóparkok burjánzását – erősen megkésve - 2012-re elégelte meg a kerület, és változtatási tilalmat rendelt el. (Az itt lévő épületeken csak karbantartás végezhető.) Ezt 2015 januárjában feloldották, majd 2016 őszén ismét elrendelték, ami 2019-ben járt volna le. 

Csakhogy a kerület 2018 augusztásában új építési szabályzatot rendelt meg a Római-partra és erre hivatkozva meghosszabbította a tilalom hatályát. De ez is lejár idén júliusban. Kiss László óbudai polgármester (DK) tavaly azt mondta a Népszavának, hogy újra elrendelhetik. Egyúttal bízott abban, hogy a tilalom újabb 3 éves időtartama elegendő lesz az új fővárosi és kerületi építési szabályzatok elkészítésére és az időközben szintén elindított közösségi tervezés lebonyolítására. A kerület most viszont talányosan azt válaszolta, hogy „új előterjesztést a fővárossal történt megállapodást követően lehet készíteni a településrendezési eszközök módosításáról”. 

A kerület most már a Római-parton működő sütődék, éttermek és egyéb vendéglátóipari egységek megrendszabályozásával kapcsolatban is óvatosabban fogalmaz. Kiss ősszel még azt mondta, hogy a büfék többsége semmilyen papírral nem rendelkezik vagy csak a szükséges iratok egy részét szerezte be és „ez így nem mehet tovább”. A vendéglősöket az új településkép-védelmi rendelettel regulázták volna meg, amelyet az idén vezettek volna be.

Most viszont arra hívta fel a figyelmünket a kerület, hogy a parti terület 2013-ban mindenféle vagyonkezelési szerződés nélkül, 99 évre ingyenesen a fővárosi önkormányzat vagyonkezelésébe került. Így a közterület-használati megállapodásokat a fővárossal kötik meg a vállalkozók. Igaz, a főváros a döntés előtt bekéri a kerületi főépítész szakmai állásfoglalását. A büfék külső megjelenését továbbra is az új településkép védelmi rendelettel szabályoznák, de arra a kérdésünkre nem kaptunk választ, hogy ez mikorra készül el.     

Hét beruházás zajlik a területenAmikor 2015-ben egy viszonylg rövid időre nem volt érvényben változtatási tilalom a Római-parton, összesen hét projekt kapott zöld utat. Ezek egyike a Királyok útja 193-203. szám alatti hatalmas, egészen a partig lenyúló ingatlanon felépülő Római LakóPart, amelynek kivitelezését Garancsi István építőipari cégére, a Market Építőre bízta a területet 2007-ben felvásárló Terrassa Kft., míg a finanszírozást a 20 százalékban Garancsi tulajdonában lévő Duna Takarék vállalta. Összesen 49 apartmant építettek a területre. Három másik projekt keretében 9 üdülőnek álcázott lakást húztak fel, további 22 most épül. A Királyok útja végére tervezett 12 egységes projekt engedélye viszont lejárt. A fentieken túl a parti részen, de az árvízvédelmi töltés által védett, változtatási tilalommal nem érintett területen három engedélyt adtak ki. Ebből a Vízmű uszoda nem valósul meg, a Ganz edzőterem épül, míg a Barátpatak utca mellett a fővárosi kormányhivatal engedélye alapján 18 lakást húztak fel.

Nagyatádon ellenzéki, Csurgón kormánypárti városvezetés van. A turisztikai ügynökség előbbit egyelőre nem, utóbbit ugyanakkor méltónak találta az állami támogatásra.