Újabb műtétre van szüksége az ízületi gyulladása miatt csípőprotézist kapó szibériai tigrisnek, a tízéves Malena combcsontjában ugyanis elmozdult az implantátum, miután az állat mozogni kezdett – közölte a Chicago közelében lévő brookfieldi állatkert.
A tigrist szombaton ismételten megműtik, eltávolítják az implantátumot. Egy alternatív eljárást alkalmaznak az állaton, amely lehetővé teszi a rostos ízületek képződését és segíti a lábizmait, hogy megfelelő stabilitást nyújtsanak az ízület számára.
Mike Adkesson, a chicagói állatorvosok egyesületének tagja elmondta, az állatorvosok tudták, hogy a komoly műtétnél fennáll a komplikációk kockázata. „Úgy vágtunk neki a műtétnek, hogy tudtuk, ha nem sikerül, van egy második opció, amellyel enyhíthetünk a kellemetlenségein” – tette hozzá.
A szakértők remélik, Malena képes lesz kényelmesen, fájdalom nélkül mozogni.
A brookfieldi állatkert orvosai elmondták, az emberhez hasonlóan az állatoknál is ízületi problémák alakulnak ki az öregedéssel. Amikor Malena tavaly megérkezett az intézménybe, rögtön diagnosztizálták a csípőízületi gyulladást, amelyet fájdalomcsillapítókkal enyhítettek. A CT-felvételek alapján egyértelmű volt, hogy az állat csípője műtét nélkül nem kezelhető.
A műtét 6,5 órán át tartott, tovább, mint tervezték, de James Cook, a Missouri Egyetem ortopéd sebésze, az orvoscsoport vezetője sikeresnek értékelte a beavatkozást.
A floridai központú Arthrex orvosieszköz-gyártó készített a tigris CT-felvételei nyomán testre szabott implantátumot.
Nem Malena az első nagymacska, amely csípőprotézist kapott. Korábban nem méretre készült implantátumokkal próbálkoztak egy hópárduc, egy gepárd és tigris műtétjével, vegyes sikerrel.
A szibériai tigris hajdan a mai Oroszország és Kína területén vadászott, ma már veszélyeztetettnek számít, a becslések szerint mindössze 500-600 maradt belőlük a vadonban.