A kiberbűnözők kreatívak, az elmúlt hónapokban többen is a járványból próbáltak hasznot húzni – figyelmeztet az ESET a biztonságtechnikai szoftvermegoldásokat fejlesztő vállalat legfrissebb jelentésében. A bűnözők vagy az egészségügyi hatóságok tagjainak adták ki magukat, vagy hiánycikk védőfelszereléseket kínáltak eladásra. Magyarországon arcmaszkokat kínáló hamis webshopokkal, illetve kéretlen levelekkel támadták a felhasználókat.
A legújabb átverések már a vakcinával kapcsolatosak, tömeges terjedésük miatt az Interpol és az Europol is riasztást adott ki. A bűnözők kéretlen üzeneteikben a személyes adatok és banki azonosítók megadása után a várakozási listán való előrébb jutást, vagy akár felár ellenében azonnali oltóanyagot ígérnek – hívták fel a figyelmet.
Az öt leggyakoribb átverés közül, amelyre az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint érdemes figyelni, az első az online vásárlás és aukciós átverés. A csalók hamis kiskereskedelmi weboldalakon nevetségesen alacsony áron kínálják híres márkák luxustermékeit. Az ilyen weboldalról rendelt termék általában meg sem érkezik, ha mégis, biztosan silány minőségű hamisítvány lesz. Rosszabbul járhat, aki a rendelés során megadta a hitelkártya adatait is, mivel a csalók bármikor visszaélhetnek vele. A szakértők szerint ezért csak olyan megbízható, ismert webshopból érdemes vásárolni, amelyik igazolt korábbi eladásokkal rendelkezik.
A második az úgynevezett „money mule” átverés: az új pénzmosási technika során a bűnözők a pénzintézetekkel történő kapcsolatfelvételt iktatják ki, és egy harmadik személy - money mule, azaz pénzöszvér - közreműködésével bújtatják a pénzüket. Az esetek többségében vagy otthoni munkavégzéssel csábítják az áldozatokat, vagy online társkereső platformokat használnak. A szakértők szerint, olyan távmunkalehetőséget kínáló állást, amelynek a feltétele pénz utalása egy állítólagos ügyfél számára, senki ne fogadjon el, illetve legyen gyanús, és utasítsuk el egy társkeresőn megismert udvarló azon kérését, küldjünk pénzt valakinek a nevében.
Újabb átverési kategória a lottó- és nyereményjáték csalások: az áldozat egy kéretlen e-mailt, telefonhívást vagy SMS-t kap, amelyben azt állítják, hogy egy nagyobb összeget vagy valamilyen luxusnyereményt nyert, amiért csak korlátozott ideig tud jelentkezni. Először meg kell fizetnie egy bizonyos összeget, például az adók fedezetét vagy a szállítási, esetleg más képzeletbeli költséget. Mivel a nyereményjáték nem is létezik, az áldozat akkor sem kapja meg az ígért nyereményt, ha kifizette a kért összeget – figyelmeztetnek az ESET szakértői.
Az úgynevezett adócsalások során a bűnözők a helyi adóhatóság nevében adathalász e-maileket küldenek, amelyek révén megpróbálnak személyes és pénzügyi információkat kicsalni áldozataiktól. A megszerzett adatokat pénzügyi csalásokra és személyazonossággal való visszaélésre használják. Az olyan e-mailt, amelyet állítólag a helyi adóhatóság küldött, a legjobb közvetlenül az adóhatósághoz fordulva ellenőrizni – közölték.
Az ötödik leggyakoribb átverés a befektetési csalások, amelyek közül az egyik legismertebb egyfajta piramisjáték, ahol a korábbi befektetőket az újonnan érkezett befektetők pénzéből fizetik ki, egészen a rendszer összeomlásáig. Ezt is általában egy e-mail küldésével kezdik a csalók, ebben egy jónak tűnő üzletet mutatnak a befektetés megtízszerezésére. Előfordulhat, hogy a csaló létező befektetési társaság képviselőjének adja ki magát. A szakértők szerint alaposan meg kell vizsgálni a lehetőséget, és a mögötte álló céget.