karácsony;KSH;kiskereskedelem;vásárlás;

- Nem volt gazdag karácsonyuk a boltosoknak

Visszaütött a webáruházak novemberi Black Fridays akciódömpingje, a hagyományos boltokban pedig még az elemzői várakozásoknál is erőteljesebben fogták vissza költéseiket a vásárlók a karácsonyi időszakban – derül ki a KSH csütörtökön közölt adataiból.

Eszerint decemberben ugyanis nem csak az egy évvel korábbihoz képest esett vissza 4 százalékkal a kiskereskedelmi üzletek forgalma, de még novemberhez képest is mérséklődött 0,2 százalékkal. Pedig a karácsony előtti vásárlási véghajrá időszakáról van szó. Az üzleteknek azonban november közepe óta este 7-kor be kell zárniuk, így kevesebb idő jutott a vásárlásra. Az emberek a kormányzati sikerpropaganda ellenére óvatosak is voltak a járvány második hullámában, és nem verték magukat extra költségekbe. Így továbbra is csak élelmiszerből vásároltak többet; az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,9 százalékkal bővült a forgalom. A benzinkutakon viszont majdnem 12, a nem élelmiszereket árusító üzletekben pedig több mint 9 százalékos visszaesését mértek. Ezen belül a népszerű karácsonyi ajándéknak számító ruházati cikkeket árusító üzletek forgalma harmadával zuhant, bútorból és műszaki cikkekből ötödével kevesebb fogyott, a könyv-, számítástechnika- és egyéb iparcikkek eladása 13 százalékkal csökkent.

A webáruházak forgalma eközben csak 24 százalékkal bővült. Ez volt az elemzők számára a legnagyobb meglepetés, hiszen ez - 2020. júliusát leszámítva - az elmúlt három év legrosszabb mutatója. Úgy tűnik, hogy a lakosság a „Fekete November” – azaz a teljes hónapig tartó Black Friday-s akciódömping - után már jelentősen visszafogta még az online vásárlásait is – fogalmazott Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. Szerinte a várakozásokat jelentősen alulmúlta a kiskereskedelmi szektor tavaly decemberi teljesítménye, amelyhez hasonló gyenge eredményre az első hullám mélypontja környékén volt csak példa. A legnagyobb csalódást a nem-élelmiszer kiskereskedelem okozta, hiszen a 9,3 százalékos visszaesés az első hullám óta a legrosszabb értékesítési adat. Gyakorlatilag bármelyik részterületet vizsgáljuk, mindenhol jelentős visszaesés tapasztalható. Még a gyógyszer-, gyógyászati termék értékesítésben is – sorolta az elemző.

Összességében sem zárt jó évet tavaly a kiskereskedelem: 2020 egészét tekintve 0,2 százalékkal mérséklődött az üzletek forgalma. Ezen belül az élelmiszerkiskereskedelem tudott azért 3 százalékkal bővülni, az iparcikkes boltok azonban 0,4, a benzinkutak pedig 10 százalékos mínuszt könyvelhettek el. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az élelmiszer-forgalom az idén sem fog visszaesni, az üzemanyag-kereskedelemben viszont növekedés várható, főként a járványügyi korlátozások megszűnése után. A 4 százalékos minimálbér-emelés miatt ugyanakkor a nettó reálbérek a korábbi évekhez képest jóval kisebb mértékben növekedhetnek az idén, ez pedig a visszafoghatja a kiskereskedelem bővülését. Elszívhatja a keresletet az üzletektől az is, ha a korlátozásokat feloldják és a lakosság többet fordít majd a szolgáltatások igénybevételére. Németh Dávid összességében a lakossági fogyasztás növekedésére számít, ám egyelőre kérdés, hogy ez hogy oszlik majd meg a kiskereskedelem és a szolgáltató szektor között.         

A gazdaságvédelmi akcióprogram véget ért – jelentette be Orbán Viktor. A gazdaság újraindítását a kormány a brüsszeli mentőcsomagból finanszírozná – ám pont ezt az apróságot hallgatta el a miniszterelnök az MKIK gazdasági évadnyitóján. Nem jelentett be érdemi új intézkedést a kormányfő a válságban lévő ágazatok megsegítésre.