A fegyveres testületek oltásáról először Orbán Viktor kormányfő tett említést, aki - a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján fellelhető hivatalos sorrendtől eltérve - január 22-én bejelentette: két részre osztják a 60 évesnél idősebbek csoportját, először a krónikus betegséggel rendelkezők jutnak vakcinához, majd a rendvédelmisek, utánuk pedig azok a 60 évnél idősebbek, akik nem rendelkeznek alapbetegséggel.
Ennél részletesebb információkat azonban nem közöltek, ezért január 26-án megkerestük az összes érintettet – a rendőrséget, a honvédelmi tárcát, a büntetés-végrehajtást, a NAV-ot és a katasztrófavédelmet – és levelet küldtünk az őket felügyelő minisztériumoknak is.
Válasz csak a pénzügyi tárca alá tartozó Nemzeti Adó- és Vámhivataltól érkezett, de onnan is csak annyi, hogy a türelmünket kérik. A csendre magyarázat lehet, hogy még a megkeresett hatóságoknál sem összesítették, pontosan hány dolgozót fognak oltani és mivel.
A rendőrségnél január végén kezdődött meg az igényfelmérés, eddig az ötvenezres állomány mintegy harmada oltatná be magát – ezt a Független Rendőr Szakszervezettől (FRSZ) tudtuk meg. - Nagy ugyanis a bizonytalanság, hogy ki milyen oltást kaphat. Bízunk benne, hogy nem egyfajta vakcinát erőltetnek rá a dolgozókra, és hogy egy típus elutasítása még nem jelent kizárást a programból - mondta Dávid Tibor, az FRSZ főtitkár-helyettese. A szakszervezet lapunkkal ellentétben részletesebb tájékoztatást kapott az Országos Rendőr-főkapitányságtól: ebből kiderül, hogy a belügyi dolgozókat – börtönőröket, tűzoltókat és rendőröket- saját munkahelyeiken fogják beoltani, ebben pedig az Országos Mentőszolgálat és a területileg illetékes kórház munkatársai segítenek majd.
Salamon Lajos, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke részben az információhiánynak tudja be, hogy értesülései szerint a vonulós tűzoltóknak is csupán 20-30 százaléka mondott igent az oltásra. - Sokan bizonytalanok amiatt, hogy nem tudni, milyen vakcinát kapnának, ezért inkább megvárnák, hogy mi derül ki az oltás mellékhatásairól - mondta.
A büntetés-végrehajtás, a honvédség és pénzügyőrök esetében nem tudni, hogy lezárult-e már az igényfelmérés, valamint hogy hányan élnének az oltás lehetőségével.
Pedig a számok azt mutatják, hogy az egyenruhások nagyobb veszélynek vannak kitéve. Benkő Tibor honvédelmi miniszter február 2-i Facebook-videójában azt mondta: a nagyjából 30 ezres honvédségnél négyezren betegedtek meg a koronavírus-járvány kirobbanása óta, és három kollégájukat veszítették el a fertőzés következtében.
Mivel a Magyar Honvédségnél december elején még csak az állomány tíz százaléka volt érintett - és egy halálesetről számoltak be - ezt azt jelenti, hogy a két hónap alatt ezer új fertőzöttet találtak.