Orbán Viktor;magyar gazdaság;munkaalapú társadalom;

- A politika az úr

A járvány okozta válság egyik ritkán emlegetett következménye, hogy világszerte politikusok döntenek olyan gazdasági kérdésekről is, amelyeket korábban az üzleti körök soha nem engedtek volna ki a kezükből. Ez a felismerés viszonylag újnak mondható. Még a 2008-2009-es gazdasági válságot követő esztendőket sem ez jellemezte. Akkor legfeljebb annyi történt - de ez sem mondható kevésnek! -, hogy megnövekedett az "őrtálló állam" szerepe, ami azután fokozatosan mérséklődött.

Ez a formula először Platon Államában jelenik meg, s a védekezési funkciót helyezi előtérbe. Így hát korántsem véletlen, hogy Orbán Viktor kormányfő a szokásos kamarai évnyitón ragadta meg az alkalmat arra, hogy bejelentse: a gazdaságvédelmi akcióterv véget ért. Amit akár úgy is értelmezhetnénk, hogy a járvány ugyan még itt fertőz körülöttünk, ám  gazdasági válságot okozó hatása már a múlté. A merész helyzetértékelés ellentmond a mindennapi tapasztalatoknak. Csak a miniszterelnök - mintegy önmagát is megnyugtatva - gondolhatja úgy, hogy a magyar gazdaság szereplői - számításai szerint 80 százalékban - most már készen állnak arra, hogy ismét a régi lendülettel, vagy tán még annál is nagyobb elánnal, fejlesztésekkel, beruházásokkal alapozzák meg a saját boldogulásukat és az ország jövőjét. Az orbáni harci retorika nyelvén: "Mi támadunk, a vírus védekezik. A háttérben a gyógyszergyárak csatáznak."

A vitézül megvédett gazdaság harcmezején ugyan százezrek szereztek súlyos sebeket, de sebaj. A NER egyedülálló stratégiája csak a hadvezér terepasztalán működik: elég a munkaalapú társadalom folyamatosan felszínen tartott rögeszméjére utalni. Orbán Viktor már 2012-ben is így fogalmazott az Európai Néppárt kongresszusán: "A jóléti állam Nyugat-Európába sem fog visszatérni, mert nem versenyképes, helyette a munkaalapú társadalmat kell kiépíteni." Azóta annyit "csiszolódott" ez a filozófia, hogy az általa idejét múltnak tartott jóléti állam helyett most - furcsa logikai bukfenccel - már segélyalapút emleget. Aki bármilyen okból elvesztette a munkahelyét, az már kiírta magát a hasznos magyarok köréből. Kaphat ugyan még 90 napig álláskeresési járadékot, de ha addig sem talál magának munkahelyet, akkor csak magára vagy a kivéreztetett önkormányzatoktól származó segélyre számíthat. Így születhet meg az a matematikai talány, hogy ha 2020 végén már ismét ugyanannyi volt a foglalkoztatottak száma, mint amekkora 2019 végén, akkor miképpen lehetséges, hogy a hivatalos foglalkoztatási adatok szerint az állást keresők száma megtöbbszöröződött. 

A gazdasági évnyitók résztvevőinek kellemes hangulatáról eddig évről évre Matolcsy György gondoskodott az elmaradhatatlan aranyköpéseivel. A mi jegybankelnökünk,  az unortodoxia atyja 2021-ben a nyilvános szerepléstől visszavonult. Egy esztendeje, a korlátozások előtti napon megtartott évnyitó bon mot-ja még ez volt: "Az erősebb magyar gazdaság erősebb immunrendszert jelent, sok uniós országhoz képest erősebb a gazdaság ellenálló képessége." A bizonyíték most elmaradt.