veszélyhelyzet;távmunka;munka törvénykönyve;koronavírus;

Illusztráció

- Távmunka: még két hétig el lehet térni a munka törvénykönyvétől

Az illetékes tárca a meghosszabbított veszélyhelyzethez igazította a munkáltatók és a munkaadók megállapodási lehetőségeit.

Meghosszabbított határidővel, 2021. február 22-ig – a munka törvénykönyvétől eltérően – alkalmazhatók a távmunka veszélyhelyzeti szabályai – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte:

„Az átmeneti rendelkezés hozzájárul ahhoz, hogy a vállalkozások a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetben talpon maradjanak, ezzel védi a magyar gazdaságot és munkahelyeket.”

Mint írta, a koronavírus-járvány első hullámának tapasztalatai szerint a távmunka sok területen bevált, egyaránt előnyös a vállalkozások és a foglalkoztatottak számára. A távmunkában dolgozók tavaly nyár végén, ősz elején még 250 ezer körül mozgó száma részben a támogató szabályozásnak köszönhetően 2020 decemberére 400 ezer fölé nőtt.

„A munkavégzés helye szabadon választható, a távmunka akár részlegesen, a munkanapok egy részében is megvalósulhat. A munkáltató távmunkavégzés esetén költségtérítést fizethet, havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér összegének 10 százalékával – 2021-ben tehát 16 740 forinttal – járulhat hozzá a munkavállaló kiadásaihoz”– olvasható a távmunka előnyei között.

Az ITM közleménye hangsúlyozta, hogy a munkáltató köteles tájékoztatni a munkavállalót a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályairól, a munkavállalónak pedig ezek teljesülésére figyelemmel kell megválasztania a munkavégzés helyét.

A korábbi terveknél öt évvel korábban zárja be a kormány a légszennyező mátrai lignitblokkokat. Az egység átalakítási iránya ködös, de az biztos, hogy az EU fizeti.