Bioritmus;tél;időjárás;hidegfront;humánmeteorológia;meteogyógyász;

2021-02-08 17:23:15

Rendkívüli hideggel robban be a tél

A drasztikusan betörő, és ráadásul tartósnak is tűnő mínuszok nem csak az időjárásra érzékenyek mosolyát fagyasztják meg. A meteogyógyász szerint a sok problémát okozó, összetett és megterhelő helyzetre időben fel kell készülnünk.

„Rendkívüli idő közelít, ami extrém terhelést ró mindenki szervezetére” – hívta fel a figyelmet Pintér Ferenc meteogyógyász. A Meteo Klinika igazgatója a Népszavának elmondta: drasztikus időjárás-változást okoz a környékünkön felhalmozódott szibériai légtömeg csütörtökre várható betörése. Kemény tél váltja fel ugyanis azt a tavaszias időjárást, amely még szerdán is jellemző lesz a térségben. A szélsőséges hideget hozó front az előrejelzések szerint csütörtök hajnalban viharos, orkán erejű széllel, komoly havazással, így aztán a hófúvás esélyével vonul át felettünk. A nyomában akár mínusz 20 Celsius-fokig is süllyedhet az éjszakai hőmérséklet. Fontos, hogy erre időben felkészüljünk – tette hozzá a szakember.

A hirtelen változás és a ritkán tapasztalt hideg olyan veszélyeket hordoz, amilyenekkel már nagyon régen találkoztunk, a szervezetünk nincs is rá felkészülve – hangsúlyozta a szakember. „Emberek fagyhatnak meg. Nem maradhat senki kint éjszakára. Veszélyben vannak a rosszul vagy fűtetlen lakásban élők is. Oda kell figyelni a rosszullétekre is, nagy a veszélye a szívinfarktusnak” – sorolta Pintér Ferenc. A meteogyógyász megjegyezte, különösen problémás a helyzet most, a járvány idején, amikor alapszabály szerint nem célszerű látogatóba menni. Át kell ezért gondolni, hogyan lehet mégis odafigyelni és segíteni a veszélyeztetett embereknek. 

Arcunkra fagyhat a maszk

A fronttal érkező hideg tartós is lesz, most úgy néz ki, hogy a betörése után legalább egy hétig még jóval az átlag alatti hőmérsékletekre kell számítani. Ez tovább gyengíti az immunrendszert, amelynek harmonikus működését a járványhelyzet, a télvége és a lassan három hete tapasztalható, szélsőségesen változó időjárás már egyébként is megtépázta. Az, hogy nappal is komoly hideg, akár mínusz 8-10 Celsius-fok is várható, jelentősen fokozza a fertőzésveszélyt is. „Kiszámíthatatlan, hogy a koronavírus esetében ez mit fog jelenteni” – fogalmazott Pintér Ferenc.

A maszkviselés főleg a hajnali fagyban eddig ismeretlen problémákat is okozhat. A kilélegzett pára ugyanis azonnal ráfagy az arcunkra vagy a szemüvegünkre, és a szemöldökünk sem csak deresedhet, hanem valóban le is jegesedhet. A szakember azt ajánlja, mindig legyen nálunk több maszk, hogy benedvesedés esetén azonnal cserélni tudjuk.

Szinte természetes, hogy a nagyon összetett helyzet erős fejfájást és vérnyomás-ingadozást, akár kiugró értékeket is eredményez, ám ezúttal biztos, hogy nem csak az időjárásra fokozottan érzékenyek esetében. A szél sokaknál alvászavarokat, figyelmetlenséget okozhat – figyelmeztetett a szakember.

„Még van egy kis idő felkészülni, például C- és D-vitamint beszerezni, általában is nagyon fontos a vitamindús táplálkozás. A hideg napokon viszont már nem lehet csak salátán élni, energiadús ételekre van szüksége a szervezetnek” – mondta Pintér Ferenc. A szakember felhívta a figyelmet a megfelelő öltözködésre is, a gyerekekre is rétegesen, az időjárásnak megfelelően adjunk ruhákat. Nagyon fontos átgondolni, hogyan tudunk figyelni idősebb hozzátartozóinkra, miként szerzünk például tudomást a rosszullétükről, amire most nagy lesz az esély – hangsúlyozta a meteogyógyász.

Mivel a közlekedési feltételek is hirtelen nagyot változnak, a csütörtök hajnaltól úton lévőknél fennáll az elakadás veszélye, érdemes előre felkészülni. Természetesen megfelelő gumiabronccsal és a téli közlekedési körülményekre felkészített járművel ajánlott csak elindulni, gondoskodni kell arról is, hogy legyen elég üzemanyag az autóban, és a legnehezebbre, egy fagyos éjszaka átvészelésére is célszerű gondolni. 

Ahhoz, hogy az időjárás okozta panaszok senkit ne érjenek váratlanul, érdemes feliratkozni az ingyenes frontértesítőre és vírusfigyelmeztetőre – ajánlotta a Meteo Klinika igazgatója.

Mint megírtuk, a Németországba már vasárnap betörő tél annak ellenére több tartományban is közlekedési fennakadásokat okozott, hogy vélhetően az előrejelzések hatására is kevesen keltek útra.