Amerika;Donald Trump;impeachment;

- Lázadás szításáért kéri a vád képviselete Trump elítélését

A republikánusok többsége továbbra sem ért egyet a felelősségre vonási eljárással.

A vád képviselői – Donald Trump alkotmányos felelősségre vonási (impeachment-) tárgyalásának csütörtöki napján – érvelésük végén arra kérték a szenátust, hogy ítélje el a korábbi amerikai elnököt– írja az MTI.

„Alázatosan arra kérjük önöket, hogy ítéljék el Trump elnököt azért a bűncselekményért, amelyért elsöprő mértékben felelőssé tehető!” – fogalmazott felszólalásában az egyik coloradói demokrata képviselő az állami hírügynökség beszámolója szerint.

„Ha úgy teszünk, mint hogyha ez nem történt volna meg, vagy ami még rosszabb, ha megválaszolatlanul hagyjuk, akkor ki tudja, hogy nem történik-e meg újra?” – mondta Joe Neguse.

John Neguse

A demokrata többségű képviselőház lázadás szítása miatt emelt vádat Donald Trump ellen, a Capitolium január 6-i megtámadása előtt tartott nagygyűlésen mondott gyújtó hangú beszéde miatt, amelyet követően hívei megrohamozták a törvényhozás épületét. Az incidensben öten életüket vesztették, köztük egy rendőr is.

Jamie B. Raskin – aki az úgynevezett impeachment-menedzserek vezetője – beszédét olyan kérdések listájával zárta, amelyeket Donald Trumpnak tett volna fel, ha a korábbi elnök vállalja, hogy vallomást tesz a szenátus előtt. 

„Miért nem mondta Trump elnök híveinek, hogy hagyják abba a Capitolium elleni támadást azonnal, ahogy tudomást szerzett róla? Miért nem tett Trump elnök semmit annak érdekében – az offenzíva megkezdése után legalább két órán át – hogy megállítsa a támadást? Miért nem ítélte el aznap Trump elnök az erőszakos felkelést és a felkelőket?”

– sorolta a demokrata politikus.

A republikánusok többsége továbbra sem ért egyet a felelősségre vonási eljárással. Joni Ernst, Marco Rubio és Mike Rounds szenátorok is azt nyilatkozták, hogy az impeachment-eljárást nem lehet lefolytatni egy már nem hivatalban lévő elnök ellen.

„Más jogorvoslati lehetőségek is vannak, ahelyett, hogy az időnket pazaroljuk erre a szenátusban” – fogalmazott Ernst.

Joni Ernst

A szenátus vezetői korábban abban állapodtak meg, hogy az eljárás során a vád és a védelem is 16 órát kap érveinek bemutatására, napi legfeljebb 8 órában. Azaz a demokraták szerdán és csütörtökön, Trump ügyvédei pedig pénteken és szombaton kapnak szót. Később lesz alkalmuk a szenátoroknak kérdéseket is feltenni, és további eljárási szavazások is lehetnek.

David Schoen, Donald Trump egyik védőügyvédje a csütörtöki tárgyalási nap előtt azt mondta: nem valószínű, hogy a korábbi elnök jogi csapata a számára meghatározott teljes időt felhasználja az eljárás során. Trump szóvivője, Jason Miller pedig a Twitteren közölte, hogy a jogi szakembereik várhatóan már pénteken befejezik védelmi beszédüket.

Donald Trump az első amerikai elnök, aki ellen a képviselőház két alkalommal is a felelősségre vonási eljárás megindítására szavazott; 2019-ben hivatali hatalmával való visszaéléssel és a kongresszus munkájának akadályozásával indult vele szemben impeachment-eljárás, akkor a szenátus felmentette.

Nagy valószínűséggel most is ez lesz az eljárás vége, ugyanis az elítéléshez a szenátusban kétharmados többség kell, azonban a testületben 50:50 a republikánusok és a demokraták aránya. Így legalább 17 republikánusnak is támogatnia kellene az elnök elítélését, márpedig egy keddi szavazáson is csak hatan voksoltak közülük a Trump elleni impeachment alkotmányossága mellett.

Ha Donald Trumpot végül mégis elítélik, elveszítheti a neki járó juttatásokat, és a szenátus egy utólagos szavazást tarthat arról, hogy soha többet ne indulhasson újra elnökválasztáson. Ehhez már nem kell kétharmad, elég az egyszerű szavazattöbbség.

Az amerikai elnök elhatározta, hogy megoldja azt a konfliktust, amely jelenleg a világ legnagyobb humanitárus válságát okozza. Látványos lépései azonban egyelőre csak rontottak a helyzeten.