Információink szerint az orosz és a kínai vakcina után újabb, egy indiai oltóanyag behozatalát engedélyezte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI). Egyelőre csak akkora mennyiséget – mintegy másfél tucatnyi ampullányit – szerezhet be az Országos Kórházi Főigazgatóság, amennyi elegendő a hatékonysági és biztonságossági vizsgálatok elvégzéséhez.
A készítmény dokumentációját az OGYÉI szakértői már vizsgálják. A szer az AstraZeneca Oxford nevű vakcinája licenceként készült, ebből szintén kétszer 0,5 milliliter egy páciens adagja. A BBC korábbi cikke szerint az AstraZeneca tavaly júniusban kötött licencszerződést az indiai Serum Institute of India nevű céggel, hogy az eljuttathasson egymilliárd adag oltást az alacsony és közepes jövedelmű országokba. A gyártó eddig az oltóanyagból Bhutánba, a Maldív-szigetekre, Bangladesbe, Nepálba, Mianmarba és a Seychelle-szigetekre szállított.
Mindez szervesen illeszkedik az Orbán Viktor péntek reggeli rádió interjújában elhangzottakhoz, hiszen a miniszterelnök azt mondta: „Mindenfelé keresni kell a vakcinát, portyázókkal és fürkészekkel”, és „ha néhány százezer vakcina leesik egy teherautóról, ott kell lennie egy magyar portyázónak, aki azt elkapja”. Hozzátette: az Európai Bizottságot nem lehet elmarasztalni azért, hogy ne akarna beszerezni vakcinát, csak épp az idővel van baj, az unió nem tud elég oltást biztosítani. Ennek apropóján megjegyezte: „Miért gondoljuk, hogy az európaiak okosabbak lennének, mint mi? Én nem bízom jobban a brüsszeli szakemberekben, mint a magyarokban” – mondta Orbán arra, hogy az Európai Gyógyszerügynökség még nem engedélyezte az orosz Szputnyik V-t, a magyar hatóságok viszont igen. Arra nem tért ki, hogy Szputnyik V hazai vizsgálatait számos bírálat kísérte, és az orosz gyártó mindeddig nem kérte az európai engedélyezési eljárást.
A miniszterelnök szavaira reagálva lapunknak egy szakértő azt mondta: egy engedélyeztetési kérdés nem lehet a miniszterelnök személyes hitének, bizalmának kérdése. Hozzátette: az európai jog írja elő, hogy a vakcinákat, a biotechnológiai készítményeket, az új hatóanyagokat az unió közös szakhatóságának kell engedélyeznie. A gyártókat azért küldik az Európai Gyógyszerhatóságokhoz a készítményeik engedélyeztetéséért, mert annak szakmai megítéléséhez ott van meg a szükséges komplex tudás – fogalmazott a szakértő.
A kormányfő beszélt arról is, hogy a fertőzöttek száma újra nő. A jó hír csak annyi, hogy számításai szerint, hogy már mintegy 700 ezren védettek Magyarországon. 310 ezren már legalább egy oltást megkaptak, 383 ezren pedig igazoltan átestek a betegségen. A kormányfő szerinte az oltás jól halad, félóránként hat ember kapja meg a vakcinát. Közölte azt is, ha a kínai vakcinával is elkezdődhet az oltás, húsvétig minden eddig regisztráltra sor kerülhet, ez összesen 2 millió 448 ezer embert jelent.
Ugyanakkor a miniszterelnök pénteken nem tért ki arra a problémára, hogy a kínai
oltóanyagról eddig semmilyen tájékoztató anyag nem került nyilvánosságra és azt sem tudni, hol tart a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a biztonságossági vizsgálatával. Emlékezetes, hogy a kínai vakcina eleve úgy kerülhetett az országba, hogy a kormány módosította a behozatali szabályokat az érdemi vizsgálatból kihagyta a gyógyszerhatóságot. A magyar forgalmazáshoz pedig már azt is elegendőnek tekintette, ha Szijjártó Péter külügyminiszter igazolja, hogy az adott vakcinát legalább egymillió embernek beadták.