Klubrádió;hazugságok;

- A Klubrádió hete

Azt állította Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár (az Abouthungary nevű állami weboldalon), hogy „a Klubrádió súlyos szabálysértéseket követett el; nem egyszer, nem kétszer, hanem hatszor sértette meg az alapszabályokat”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a Klubrádió nem sértett semmiféle alapszabályt, hanem csupán a Médiatanáccsal kötött szerződésében szegett meg jelentéktelen, apró részletszabályokat, amelyek egyáltalán nem befolyásolták, hogy a rádió jól, a törvényeket betartva és hallgatóit szolgálva működött. Olyan apróságokról van szó, mint például hogy egy-két műsornapon (nem hét éven át!) egy-két százalékkal kevesebb magyar zenét sugárzott, mint kellett volna, vagy hogy némi késéssel szolgáltatott sok tízezernyi, utólag összegyűjtendő adatot a már elhangzott műsorairól. Ezek a szabálysértések olyannyira nem voltak súlyosak, hogy maga a Médiatanács is mindössze néhány tízezer forintos büntetést szabott ki miattuk, és most azon az alapon nem hosszabbította meg a Klubrádió frekvenciaengedélyét, hogy az egyik szabálysértést egy éven belül kétszer is elkövette. Csak úgy mellesleg kérdezem: vajon a magyar kormány az elmúlt tíz évben hányszor sértette meg törvényes adatszolgáltatási kötelezettségét, és hányszor kellett bíróságnak köteleznie arra, hogy kiadja a nyilvánosságra tartozó adatokat? Nem egyszer, nem kétszer, nem hatszor. Jupiternek mindent szabad, sőt még annál is sokkal többet.

Azt állította Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter (sajtótájékoztatóján, a Klubrádió elhallgattatásával kapcsolatban), hogy a kormánynak nincs köze a döntéshez, amely a rádió által sem vitatott jogsértéseken alapul.

Ezzel szemben a tény az, hogy a Klubrádió természetesen vitatta és vitatja ezeket, ezért fordult bírósághoz. A kormánynak pedig már csak azért is köze van a Klubrádió frekvenciájának elvételéhez, mert a médiahatóság minden egyes tagját a Fidesz jelölte és a Fidesz szavazta meg a parlamentben, vagyis az történik, amit a Fidesz, illetve a kormány akar. Ha nem ezt akarná, akkor valószínűleg létezne még Magyarországon olyan, néhány százezer ember által fogható, hallható rádióállomás, amely független a kormánytól. De az a helyzet, hogy ilyen már (hétfőtől) nincs. Hát még olyan, amelyet tízmillió ember is hallgathatna.

Azt is állította Gulyás, hogy „minden ilyen ügy a Magyarországgal szembeni lejáratásra, hisztériakeltésre ad alkalmat és lehetőséget”.

Ezzel szemben a tény az, hogy ezek szerint maga a kormány akarja lejáratni Magyarországot és hisztériát kelteni, hiszen – hogy csak a sajtószabadságnál maradjunk – a közmédia Fidesz-médiává alakításában, a Népszabadság megszüntetésében, az Index kivásárlásában, majdnem 500 újság, portál, rádió és tévé egyetlen kéz alá rendelésében – ott volt a kormány lóláb formájú keze. Ez pedig valóban alkalmat ad arra, hogy lejárassák, ha nem is Magyarországot, de az Orbán-kormányt. Egyelőre, úgy látszik, nem eléggé. De a fiúk minden bizonnyal rendíthetetlenül dolgoznak tovább.