Németország;koronavírus;határzár;

2021-02-15 19:16:21

Többórás várakozás után fordítanak vissza sokakat a németek a cseh és a tiroli határon

Az autópályákon a kamionsorok hossza meghaladja a 10-15 kilométert is, a várakozási idő pedig több óra.

Hosszú kocsisorok és többórás várakozás jellemezte hétfőn a cseh-német közúti határátkelőket, miután Németország éjféltől kezdődően a csehországi koronavírus-járvány egyre romló adatai miatt felújította a határellenőrzéseket.

A német határőrök a nap folyamán a személygépkocsik százait fordították vissza. Bajorországba csak az egészségügyben dolgozó külföldi vendégmunkásokat engedték be, míg Szászországba a mezőgazdasági vendégmunkásokat is. Minden esetben feltétel volt a friss negatív vírusteszt. A határállomások cseh oldalán ezért már vasárnap mozgó tesztelőállomásokat állítottak fel a hatóságok.

Ez az intézkedés nem váltott ki egyöntetűen pozitív fogadtatást a csehek körében, a többség azonban azt mondja, nem akarja elveszíteni munkáját, ezért inkább vállalja az ideiglenes németországi tartózkodást. A napi ingázás lehetősége ugyanis, amely több tízezer cseh állampolgárt érintett, hétfőn a szigorú határellenőrzések bevezetésével megszűnt.

A kamionokra és a teherszállításra más szabályok vonatkoznak ugyan, de a németek azokat is ellenőrzik, és a friss negatív vírusteszt természetes követelés. A prágai médiajelentések szerint az autópályákon a kamionsorok hossza meghaladja a 10-15 kilométert is, a várakozási idő pedig több óra.

Egy nap alatt több ezer embert visszafordítottak Németországban a Csehországgal és az ausztriai Tirol tartománnyal közös határszakaszon az új beutazási korlátozásokra hivatkozva, hétfői kormányzati adatok szerint nagyjából minden második utazótól megtagadják a belépést.

A korlátozások sok Németországban dolgozó külföldi munkáját ellehetetlenítették. Így például nem engedik be a bejelentve, érvényes munkaszerződéssel és társadalombiztosítással dolgozó cseh építőipari munkásokat, mert szakmájuk nem számít rendszerszintű fontosságúnak.

A német szövetségi kormány egyoldalú lépését bírálta az Európai Bizottság is, kiemelve, a korlátozások veszélyeztetik az EU-s belső piac működését.

Steffen Seibert kormányszóvivő a hétfői berlini tájékoztatón hangsúlyozta, hogy nem volt más választásuk, mint a beutazás szigorú korlátozása, mert az érintett területeken, Németország közvetlen szomszédságában rohamosan terjednek a SARS-CoV-2 fokozottan fertőzőképes változatai. Azonban a schengeni belső határok szabad átjárhatósága közös európai érdek, ezért a korlátozásokat a járványhelyzet alakulásától függően a lehető leghamarabb visszavonják.