Nem áll fenn vészhelyzet Hollandiában, ezért a kormánykoalíció nem jogosult a rendkívüli hatáskörök alkalmazására, az éjszakai kijárási tilalom elrendelésére – állapította meg kedden az illetékes bíróság Hágában. Egyben a kormányt a koronavírus-járvány megfékezésére hozott intézkedés azonnali feloldására szólította fel.
Ugyanakkor egy civil szervezet keresetet nyújtott be, s a bíróság határozata szerint a holland kormány a kijárási tilalmat a polgári hatóságok rendkívüli hatásköréről szóló törvény alapján vezette be.
Hollandia január végén léptetett életbe március elejéig tartó éjszakai kijárási tilalmat. A korlátozó intézkedés 21 óra és reggel fél öt közötti időszakra érvényes. Ugyanakkor az illetékes holland közegészségügyi intézet legfrissebb adatai szerint csökkenő tendenciát mutat a koronavírussal újonnan megfertőzöttek napi átlagos száma.
Mark Rutte holland miniszterelnök sajtónyilatkozatában arra kérte az ország lakosságát, hogy a bírósági döntés ellenére ne tartózkodjanak közterületen éjszaka. Közölte, a kormány megtámadja a bírósági határozatot, és arra kéri a bíróságot, a fellebbezés elbírálásának idejéig függessze fel a határozat érvényességét.
Hozzátette, kormánya új rendkívüli törvény kidolgozásán fáradozik, hogy a kijárási tilalom elrendelése erősebb jogi alapokkal rendelkezzen. A jelenlegi járványhelyzetben ugyanis nem lenne bölcs feloldani a kijárási tilalmat.
Amint arról a Népszava is beszámolt, a kijárási tilalom január végén zavargásokhoz is vezetett, amikor több esetben tüntetők rendőrökre támadtak és kővel dobáltak kórházakat. A hatóságok vízágyúkkal, lovas rohamosztagokkal, kutyákkal és könnygázzal kellett megfékezniük a fékevesztett tiltakozókat.
(Képünkön január végi rendőri készültség Amszterdamban, a kijárási tilalom ellen tüntetők fogadására)