Oroszország;Ursula von der Leyen;Szputnyik V;

2021-02-17 16:12:24

Ursula von der Leyen finoman nekiment az orosz vakcinagyártónak

A brüsszeli bizottság szerint fel kell pörgetni a vakcinák európai gyártását és közös erőfeszítéssel kell legyőzni a koronavírus új variánsait.

– A Szputnyik V gyártója mostanáig nem kérvényezte az európai forgalomba hozatali engedélyt – erősítette meg szerdán Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök. Ha ez megtörténne, akkor az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szigorú vizsgálatnak vetné alá a vakcinát, és folyamatosan ellenőrizné a gyártás folyamatát, mivel a szert nem az EU területén állítják elő. „Csodálkozom azon, hogy miközben Oroszország, legalábbis elméletben, több millió dózist ígér a világnak, miért nem tud elegendő mennyiséget biztosítani az orosz lakosság beoltására?” – jegyezte meg az elnök.

Von der Leyen közölte: idénre 150 millió adag Moderna vakcinát rendelt az Európai Unió, és 2022-re opciós szerződést kötött az amerikai gyártóval egy ugyanekkora szállítmányra. Ezzel az EU-nak most már összesen 2,6 milliárd dózis oltóanyag beszerzéséről van megállapodása gyógyszercégekkel.

A bizottsági elnök szerdán azt is bejelentette, hogy a közösség kutatás-fejlesztésre szánt büdzséjéből 150 millió eurót javasolnak elkölteni a koronavírus új mutációinak kutatására. A testület emellett legalább 75 millió euróval támogatná az új Covid19 variánsok felismerését segítő speciális tesztek és genomszekvencia vizsgálatok elvégzését a tagállamokban.

A szerdán felvázolt stratégiával az Európai Bizottság igyekszik nagyobb sebességre kapcsolni az eddig jóváhagyott és az ezután forgalomba kerülő oltóanyagokkal szemben ellenállónak bizonyuló vírusmutációk elleni küzdelmet. Ezen kívül szeretné felgyorsítani az új variánsokhoz adaptált vakcinák hatósági jóváhagyásának a folyamatát, megfontolásra javasolva egyebek között a sürgősségi engedélyezés új kategóriájának a bevezetését. Emellett minden követ meg kíván mozgatni az európai gyártókapacitások minél előbbi felfuttatására.

Az uniós testület a pandémia leküzdése érdekében széleskörű nemzetközi együttműködést javasol biotechnológiai vállalatokkal, fejlesztőkkel, kutatókkal és állami szervekkel. Emellett 16 EU tagállam és öt társult ország – köztük Svájc és Izrael – részvételével létre kívánja hozni a klinikai vizsgálatok adatainak cseréjét előmozdító hálózatot.