Napokon belül heves egymásra mutogatásba és politizálásba torkollott az Egyesült Államok déli államaira tört hideghullám. Csak Texasban 4,4 millióan maradtak áram nélkül, a szétfagyott vezetékek miatt sok helyen a gáz és vízszolgáltatás is leállt.
Dallasban például nem minden évben esik a hó, ha mégis, akkor se sok. A most mért mínusz tizenhét fok ellenben hattal kevesebb, mint az 1903-ban feljegyzett eddigi rekord. A sötétségbe burkolózott házakban nem megy fagypont fölé a hőmérséklet, a szétfagyott csövekből kiömlő víz elárasztja a helyiségeket. Sokan az autójukban alszanak, mert ott legalább nem fagynak meg. Eddig már huszonegy ember halt meg és a brutális hideg még napokig ki fog tartani. A Covid-19 vakcinák szállítása és beadása is akadozik, senki sem akarja megkockáztatni, hogy a jeges utakon kárba vesszen a rakomány.
Sokat segítene, ha közvetlenül hővé lehetne konvertálni a politizálásra fordított energiát. Texas republikánus kormányzója kedden azt nyilatkozta a jobboldali Fox Newsnak, hogy az energiahálózat összeomlásából is látszik, milyen halálos lenne az Egyesült Államokra nézve a baloldal zöld programja. Greg Abbott azonban már másnap kénytelen volt visszaszívni szavait, mert kiderült, hogy éppen a gázellátás kimaradása okozta a legnagyobb bajt: a vezetékek fektetésekor nem számoltak ilyen hidegekkel.
A kőolajban és földgázban gazdag, óriási finomító-kapacitásokkal rendelkező Texasban régóta a konzervatív oldal a meghatározó. A republikánusok hagyományosan mindent az energiacégek érdekeinek rendeltek alá, a szövetségi állam ezért nem írt elő olyan beruházásokat, amelyekkel a ritkán bekövetkező rendkívüli helyzetekre készítették volna föl a szolgáltatókat.
Kézenfekvő lenne a szomszédoktól kérni segítséget, de Texas beceneve nem hiába a „magányos csillag állama”. Ez az USA egyetlen olyan állama, amelynek energiahálózata teljesen önálló, összekötő vezetékek híján nem is kaphat máshonnan áramot. A republikánusok egy része még most is Texas „függetlenségét” félti az egységes rendszerbe való bekapcsolódástól és arra buzdít, hogy a texasiak pár napig még szorítsák össze vacogó fogaikat.
Abbott kormányzó arra hivatkozik, hogy ilyen rossz idő százhúsz évben egyszer ha előfordul. Csakhogy a klímaváltozás miatt a múlt kevéssé iránymutató: a szakemberek szerint egyre gyakoribb lesz a szélsőségesen hideg vagy meleg, száraz vagy csapadékos időjárás.
Ami pedig a szélerőműveket hibáztató jobboldali kommentátorok érveit illeti, Texas energiaellátásának negyven százalékát adják a földgáz-, 23 százalékát a szél-, 18-at a szénüzemű és 11-et az atomerőművek. Télen a szélenergia tervezett aránya eleve hét százalékra csökken. Vagyis nem a „liberális” megújuló energiaforrásokkal, hanem az elspórolt vészhelyzeti kapacitásokkal, az alulfinanszírozott infrastruktúrával van a gond.