Bioritmus;pára;maszkviselés;

2021-02-19 17:15:27

A megelőzést és a gyógyulást is segítheti a maszk

Ha helyesen hordjuk, segít megállítani a levegőben felénk szálló vírusrészecskéket, de egy új tanulmány szerint másképp is hozzájárul a súlyos megbetegedés megelőzéséhez.

Bár sokan nehezen viselik, hogy a lakásból kilépve maszkot kell hordanunk; kényelmetlennek, zavarónak érzik, kutatások igazolták, a szájat és az orrot is elfedő arcmaszk a fertőzések elleni védekezés, a járvány megállításának legfontosabb eszköze. Még az egyszerű, akár otthon varrt textilmaszk is képes kiszűrni a levegőből a cseppfertőzéssel terjedő koronavírus-részecskéket, jelentősen csökkentve ezzel a megfertőződés kockázatát. Egy, a Biophysical Journal című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a súlyos megbetegedés kockázatát is mérsékli a maszkviselés. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) kutatói azt találták, hogy a belélegzett magas páratartalmú levegő összefüggést mutat az enyhébb lefolyású koronavírus-fertőzéssel – írta a HáziPatika.

A szezonálisan jelentkező légzőszervi megbetegedések - a nátha és az influenza - terjedése részben az alacsony relatív páratartalomhoz köthető, a száraz levegő ugyanis hamar kiszárítja a nyálkahártyákat, így azok kevésbé állnak ellen a kórokozóknak, ezért ajánlott a fűtésszezonban a rendszeres párologtatás. A magas páratartalom elősegíti a légutak öntisztulását, megnehezíti a kórokozók tüdőbe jutását. A nedves levegő kifejezetten támogatja az immunrendszer működését is.

Párásít a maszk

A kilélegzett levegő kicsapódik az arcmaszk anyagán, így hamar meleg, nedves közeg képződik mögötte.  A kutatók négyféle maszk párásodását vizsgálták: egy FFP2 (N95) jelzésű légzésvédőét, egy háromrétegű sebésziét, egy kétrétegű pamut-poliészter textilét, valamint egy nehéz anyagból készült textilmaszkét. Az ezeket viselő önkénteseket arra kérték, hogy egy lezárt acélládába lélegezzenek különböző hőmérsékleten. A szakemberek megállapították, hogy változó mértékben ugyan, mindegyik maszk növelte a belélegzett levegő páratartalmát. A legjobban a kétrétegű pamutmaszkok melegítették fel a belélegzett levegőt, az ezek viselésekor kialakuló közeg relatív páratartalmának emelkedése meghaladta a 100 százalékot.

A kutatók arra jutottak, hogy a megnövekedett páratartalom, elősegíti a nyálkahártyára kerülő kórokozók kiürülését a szervezetből, késlelteti és csökkenti az alsó légutak megfertőződését, így egy esetlegesen kialakuló betegség is kevésbé lehet súlyos lefolyású. Az arcmaszkok tehát bár lehetnek kellemetlenek és megnehezítik a szemüvegesek életét, nemcsak a közvetlen megfertőződéstől védenek, hanem közvetetten a súlyos megbetegedés kockázatát is mérséklik.

Hozzátette, ez a mechanizmus nemcsak a koronavírus, hanem az influenzavírusok okozta betegség esetén is megfigyelhető.

A szakértők azt is kiemelték, hogy a párás közeg akkor is a hasznunkra válik, ha már elkaptuk a náthát vagy az influenzát, akkor is érdemes viselni az arcmaszkot. Ezzel nemcsak a környezetünkben lévők egészségét védjük, hanem a saját felépülésünket is támogathatjuk.