Európai Unió;külügyminiszterek;Josep Borrell;

2021-02-22 20:26:00

Belejöttek a szankciókba a külügyminiszterek

Döntöttek a külügyminiszterek: Oroszországot, Belaruszt és Mianmart is büntetőintézkedésekkel fogja sújtani az Európai Unió.

Az EU27-ek egyhangúan támogatják az Alekszej Navalnij orosz ellenzéki aktivista fogva tartásáért és elítéléséért felelős hivatalos személyek elleni büntetőintézkedések kiszabását, közölte a külügyi tárcavezetők hétfői brüsszeli ülését követően Josep Borrell, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Ez lesz az első alkalom, hogy a közösség aktiválja az emberi jogsértések miatt bevethető globális szankciós rendszert, az úgynevezett európai Magnyitszkij-listát. A spanyol politikus nem árulta el, hogy pontosan kiket sújtanak majd a szankciók, de megerősítette, hogy a konkrét javaslatok kidolgozása nagyjából egy hétig fog tartani. Hírügynökségi értesülések négy hivatalos személyről tudnak, akikkel szemben a huszonhetek vízumtilalmat és vagyonbefagyasztást rendelhetnek el. “Visszautasítjuk a nemzetközi jog és az emberi jogok megsértését, feltartóztatjuk a nyomásgyakorlást, különösen a félretájékoztatási kampányokat, valamint a kíbertámadásokat, és kapcsolatba lépünk, amikor az érdekeink úgy kívánják” — Borrell így foglalta össze az EU-orosz viszonyt mostantól vezérlő brüsszeli elveket. Az uniós fődiplomata szerint a tagállamok egyetértenek abban, hogy Oroszország egy önkényuralmi rendszer megteremtése felé halad és konfrontációra törekszik az Európai Unióval. Leszögezte, hogy a külügyminiszteri ülésen nem hangzott el bírálat katasztrofálisra sikerült moszkvai útjával kapcsolatban, sőt: a történtek után mindenki számára világossá váltak a valódi moszkvai politikai szándékok, és létrejött az egység.

A tárcavezetők döntöttek arról is, hogy újabb szankciókat készítenek elő Belarusszal szemben, és büntetőintézkedésekkel fogják sújtani a myanmari puccs végrehajtóit és a békés tüntetések ellen erőszakot alkalmazó hatóságokat. Megállapodtak, hogy a következő hónapban folytatják a tárgyalásokat a Hongkonggal és Kínával fenntartott kapcsolatokról.

A főképviselő viszonylag optimistán nyilatkozott az iráni atomalku feltámasztásának az esélyéről, hangsúlyozva, hogy Teherán és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ideiglenes megállapodása felvillanthatja a reményt a folyamat újraindítására.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter délután videolinken csatlakozott a tanácskozáshoz. Josep Borrell szerint nagyon pozítiv tárgyalásokat folytattak a nemzetközi helyzetről, Ukrajnától Afrikán át Latin-Amerikáig szinte minden térség szóba került.