Orbán Viktor;alagút;Puskás Aréna;

- Stummer János: Rejtett alagutat akart építtetni a Puskás Aréna alá Orbán Viktor

Állítólag egy titkos tervet fedett fel az ellenzéki politikus.

Ha igazak azok az állítások, amiket Stummer János osztott meg, akkor minden bizonnyal távoznia kell a nemzetbiztonsági bizottság éléről. 

"Az utóbbi harminc évben példátlan lépésre szántam el magamat, amikor úgy döntöttem, hogy egy, a kormány által titkosított információt most a nyilvánosságra hozok."- kezdte mondandóját.

Stummer János azt mondta, hétfőn egy olyan papírt adtak a kezébe, amely szerint Orbán Viktor saját alagutat akar építeni a Puskás Arénába, 2 milliárd forintért. Mindez azért juthatott a birtokába, mert a nemzetbiztonsági bizottságon keresztül akarták sok évre titkosítani a beruházást, "elkerülve a botrányt, amit ez a hír okozhat."

Beszámolója alapján a fideszes képviselők a testület mai ülésén meg is szavazták ezt a "titkosított alagutat a főnöküknek." Jelezte, nem maradt más lehetősége, mint hogy a nyilvánosság elé forduljon. Tisztában van azzal, hogy a Fidesz el fogja mozdítani a nemzetbiztonsági bizottság éléről és bíróság elé állítja. Csak úgy világos számára mindennek jogi és politikai következménye. Azt hangoztatta, nem lehet titkos alagutakat építeni ilyen válságos időkben. 

 

"Hogy ha ezért a véleményemért és tettemért bíróság elé kell állnom, akkor a hazám érdekében azt is meg fogom tenni."- zárta videóját Stummer János.

A hvg.hu nemzetbiztonsági forrásai nem kívánták sem megerősíteni, sem cáfolni Stummer fő állítását, egyikük mindössze annyit mondott: a jobbikos politikus “nem rugaszkodott el a valóságtól” a videóban. Később a Jobbik elnöke, Jakab Péter jelezte, kiállnak Stummer János közlése mellett. 

Időközben a Puskás Aréna azt közölte Facebook-oldalán, kacsa a hír. Erről bővebben ide kattintva olvashat. 

Nagyon képlékeny, hogy felelősségrevonható-e Stummer János

Noha a jobbikos politikus arra számít, bíróság elé fogják állítani, a Népszava által megkérdezett büntetőjogász szerint sok tényezőn múlik, megállapítható-e bűncselekmény. A név nélkül nyilatkozó neves szakértő szerint a minősített adattal visszaélés bűncselekménye jöhet szóba, aminek annál nagyobb a büntetési tétele, minél magasabb fokú minősítést kapott az adott irat. 

Így a nemzetbiztonsági bizottság elnökének bejelentése adott esetben megalapozhatja a bűncselekményt. Ugyanakkor a törvénysértés csak akkor állapítható meg, ha az irat minősítése ténylegesen megtörtént vagy azt már kezdeményezték. Utóbbi esetben 30 napig él a védelem.  

"A kérdés tehát az ügyben, az, hogy a sajtóbeli bejelentés csak a minősítési szándékról szólt, vagy már hivatalos kezdeményezésről, vagyis a vonatkozó eljárás megindításáról lehet beszélni. Ha például csak egy belső egyeztetésig jutott el az ügy, a védelem még nem jött létre"-fogalmazott.

A szakértő jelezte, bizonyos szintű titkosításoknál az előkészületet is bünteti a törvény. "Ha tehát ilyen minősítés volt a terv, a nyilvánosságra hozatal az előkészületet akkor is megvalósíthatja, ha a minősítési eljárás még meg sem indult." - magyarázta. 

A városvezető jelezte, nem is igényelnek állami forrásokat a kár helyreállítására, ezzel szeretnének precedenst teremteni és példát mutatni a közpénzek felelős felhasználására.