kínai vakcina;

- Ahogy a csövön kifér, úgy népszerűsíti a jobboldali és közszolgálati média a kínai vakcinát

Nagy erőkkel népszerűsíti a kínai vakcinát a kormányhoz húzó sajtó, miközben a nyugati oltóanyagoknak jóval kevesebb figyelmet szenteltek.

Láthatóan mindent megtesz a jobboldali és a közszolgálati média, hogy felpörgesse az oltási folyamatot a távol-keleti oltóanyaggal. A közmédiához tartozó Magyar Távirati Iroda (MTI) több fotóriportban számolt be a tegnapi eseményekről: az állami hírügynökség hozzáállásáról mindent elmond, hogy késő délutánig 69 fotót tett közzé a szer kiszállításáról, beadásáról az ország számos pontjáról, több háziorvosi rendelőből. Több fotón az látható, hogy a kormányhivatalok munkatársai – Budapesten maga Sára Botond, Nagykátán Tarnai Richárd hivatalvezető, korábbi kormánypárti politikusok – személyesen pakolják a kínai szert tartalmazó hűtődobozokat (igaz, korábban Sára fotózkodott nyugati oltóanyagokkal is). 

December 26-án, amikor az európai uniós beszerzés keretében hazánkba jutott Pfizerrel elindult az oltás, az MTI mindössze 20 képet tett közzé többek között arról, hogy Szlávik János infektológus főorvos beadta az első adagokat a a Dél-pesti Centrumkórházban. 

A kínai vakcina beadásáról készített képek jelentős részét a fideszes média átvette, a cikkek címében rendszerint hangsúlyozták, hogy „világszerte nagy népszerűségnek örvend” (Magyar Nemzet), mennyire biztonságos és hatásos (többek között: Origo, Híradó.hu). A Sinopharm oltóanyagot már korábban is kiemelten kezelte az állami média, a szer – melyből február 16-án érkezett meg az első szállítmány – hazai útjáról 8 nap alatt 180 képet adott közre az MTI. Ugyanakkor a Pfizerrel már két hónapja folyik az oltás, ám tegnap délutánig 143 fotó készült a felhasználásáról. Összehasonlításképp: a távol-keletiből keddig összesen 275 ezer fő oltására elengedő dózist kaptunk, az uniós beszerzés keretében kapott Pfizerből 387 ezer főt lehet oltani. 

Szintén kiemeltek kezelik az orosz SzputnyikV vakcina beadását is a kormánypárti médiában. Az orosz oltás február elején kapott zöld fényt a magyar hatóságoktól, azóta 222 képet találtunk az MTI fotóbankjában az oltóanyag hazai használatáról. A Szputnyiktól 123 ezer fő oltására elegendő szer érkezett keddig a koronavirus.gov.hu szerint. 

Lapunk korábban több háziorvos arról számolt be, hogy nem szívesen olt a kínai vakcinával. De korábban a hvg.hu megbízására készült Medián-felméréséből az is kiderült: még a fővárosi fideszes szavazóknak is kevesebb mint fele bízik a kínai vakcinában, míg az ellenzéki szavazók túlnyomó többsége a nyugati gyártmányt választaná. Mint emlékezetes, mind Orbán Viktor miniszterelnök, mind Müller Cecília tisztifőorvos is nyíltan hitet tett a kínai vakcina biztonságossága mellett.

Ugyanakkor közbizalmat az sem erősítette, hogy – mint arról lapunk elsőként beszámolt –, a kínai vakcinák esetében a hazai engedélyező hatóság zavaros, átláthatatlan eljárás keretében, rendkívüli könnyítéssel adta meg a magyarországi alkalmazási engedélyt. Korábban a Magyar Orvosi Kamara kérte, hogy hozzák nyilvánosságra az oltás alkalmazási előiratát, mert ennek hiányában nem tudja javasolni, hogy az orvosok oltsanak vele. Azóta a gyógyszerhatóság honlapján megjelent egy dokumentum, ám ez nem egy hagyományos független szakértők megállapításain nyugvó előirat, hanem a kínai gyártó termékismertetőjének magyarra fordított változata, ráadásul a az oltás alkalmazási előiratában a 60 pluszos korosztályról alig van adat. 

Az operatív törzstől megkérdeztük, hogy a kormányhivatali dolgozók ezután is maguk szállítják le az oltóanyagot, vagy ez csak a szerdai napra szóló médiaakciójuk volt, de lapzártánkig nem kaptunk választ. Mint emlékezetes, a Tarnai Richárd vezette Pest Megyei Kormányhivatal korábban arról tájoztatta a háziorvosokat, hogy a számukra kiutalt – a 89 évesnél idősebb pácienseiknek szánt – nyugati Moderna-vakcináért be kell menniük Gödöllőre, illetve arra kérték őket, vigyenek magukkal hűtőtáskát jégakkuval.

Szinte minden országban egyszerre kell kezelni a romló egészségügyi és gazdasági helyzetet, felgyorsítani az oltásokat, felülvizsgálni, szigorítani vagy éppen enyhíteni a korlátozásokat.