Auschwitz;szobor;kerítés;

- Egy betű titkos forradalma

Sokan ismerik az auschwitzi KZ-láger bejárata feletti cinikus feliratot (ARBEIT MACHT FREI - A munka szabaddá tesz). De azt már csak néhányan tudják, hogy a felirat egy titkos lázadást őriz mind a mai napig. Ugyanis a német „ARBEIT” szóban szereplő ”B” betű kivitelezésével megbízott – a tábor építése közben a kerítésért, kapukért, lámpákért felelős – (ugyancsak rab) műlakatos szakember fellázadt. És a "B" betűt fordítva kalapácsolta ki: normálisan ugye tudjuk, a betű alul nagy hasú, felül kis kidudorodással rendelkezik. A végleges feliraton viszont ez a fordított "B" betű szerepel, de az SS, a megrendelő, nem vette észre. Csak a táborlakók, akik őrizték a titkot, és a zsidó közösségek, azok is szűrve adták tovább ezt a picinyke, de lázadó forradalom titkát. (Csak zárójelben írom, hogy magam és barátaim se tudtunk e lázadó betűfaragó történetéről…)

Azért felkutatták, ki is volt ez a lázadó lakatos: Jan Liwacz, lengyel mesterember, kovács, maga is KZ-fogoly és holokauszt-túlélő. Szabadulása után 1980-ig dolgozott tovább mint műlakatos Bystrzyca Klodzka városában. A hétköznapok hőse…

A történet azzal folytatódik, hogy 2013-ban a fordított "B" betűből Berlin Schöneberg kerületében a Wittenbergplatzon egy másfél méteres rozsdamentes acél emlékművet állítottak fel. A Volkswagen gyár ifjúmunkásai hosszú munkával, az Internationale Auschwitz Komitee, valamint a német kormány segítségével hozták létre az öttonnás emlékművet. Az ötlet Michèle Déodat, francia szobrásznőtől származott.

Ez a hihetetlen szépségű szobor a haláltábor lakóinak élni akarására emlékezik.