Miniszterelnökség;költések;

2021-03-11 06:40:00

Tájba illő buszmegállókra is költöttek a Miniszterelnökségnél

Csak úgy röpködnek a különös célokra osztogatott tízmilliók.

A Gulyás Gergely vezette tárca a kormány honlapján akkurátusan, havi listákon mutatja be a visszterhes szerződéseket, a 2020-as dokumentumok között pedig több érdekes tételt és visszatérő céget is találtunk.

A tavaly szeptemberi listáról derül ki például, hogy Miniszterelnökség újabb keretszerződést kötött az antalljozsef25.hu oldalt működtető ICD 2000 Kft.-vel. Mint arról a Népszava elsőként írt, az Antall József néhai miniszterelnök emlékére létrehozott honlap közpénzből és meglehetősen borsos áron működik: a Miniszterelnökség már 2018 és 2019 között is tízmilliót adott az oldal fejlesztésére, bővítésére.

Gulyás tárcájától most megtudtuk, hogy 2020-ban kilencmillió forintot küldtek ugyanerre a célra, az oldal üzemeltetői pedig több mint száz tartalmat – cikket, visszaemlékezést – töltöttek fel az oldalra. Az antalljozsef25.hu-nál ugyanis nem saját tartalmakat készítenek, csupán átvesznek Antallról szóló cikkeket, visszaemlékezéseket. A fejlesztésekből ugyanakkor semmi sem látszik, az internet időgépének számító Wayback Machine képernyőfelvételei szerint az Antall-honlap létrehozása óta gyakorlatilag ugyanúgy néz ki. A honlapot az ingyenes Joomla tartalomkezelő rendszer segítségével készítették.

Az oldalt fenntartó ICD 2000 Kft. a Kónya-család érdekeltségébe tartozik: a cégben évekig tulajdonos volt Kónya Imre, a Gulyás Gergelyt barátjának valló MDF-es politikus és volt belügyminiszter, jelenleg azonban fia, Kónya Zoltán viszi a boltot. Szerettük volna megtudni, hogy a Kónya-féle vállalkozás tavaly milyen fejlesztői-bővítési munkákat végzett el a honlapon, de nem jutottunk sokra: 2019-ben még szóba álltak velünk, de újabb leveleinkre nem válaszoltak. A céges számon elért férfi pedig a „Népszava” szó hallatán lecsapta a telefont.

Szintén egy szeptemberi szerződésből derült ki, hogy a Miniszterelnökség bruttó 18,4 millió forintot fizetett „diagnosztikai vizsgálatokért” a Complex Medical Centernek (CMC). Mint megtudtuk, a vizsgálat PCR-tesztet jelent, és a Miniszterelnökség munkatársait ellenőrizték így. Hogy hány tesztet rendeltek, azt a minisztérium nem közölte, de ha a maximalizált hatósági árral számolunk, az is több mint 940 tesztet jelentene. Arról már korábban is írtunk, hogy Gulyás hivatala a járvány idején sem hagyja az út szélén a dolgozókat: a tárcánál közpénzből tartottak fent VIP-gyermekmegőrzőt az első hullám idején, négy óvónő és két tanítónő foglalkozott soron kívül a munkatársak gyermekeinek felügyeletével.

Ha épp nem egy emlékoldal életben tartása köti le, a Miniszterelnökség buszmegállókról álmodozik. Tavaly októberi szerződéslistájuk szerint legalábbis négy céget és egy építészt bíztak meg 140-140 ezer forint +áfa értékben, hogy „két mintaterületre, három kategóriában egy-egy autóbusz-megállót” tervezzenek. A tárca válasza alapján egy gigantikus nemzeti buszmegálló-projekt első lépéseiről lehet szó: a Miniszterelnökség területi államtitkársága a Magyar Művészeti Akadémia szakértőivel fogott össze, hogy „elősegítse az autóbusz-megállók tájkaraktert figyelembe vevő, funkcionálisan és formailag is összehangolt közterületi megjelenését, és (...) egységes szempontrendszert biztosítson a későbbiekben tervezett fejlesztésekhez”. 

A keresztényüldözés ügye sem maradt forrás nélkül: a Miniszterelnökség tavaly bruttó 9,3 millió forintot küldött a témában készülő tanulmánykötetre, és bruttó 7,2 milliót a nyomtatás költségeire.