Csütörtök délelőtt a Meghan sussexi hercegnével készüt interjú elhangzása óta először szólalt meg Vilmos, Cambridge hercege, aki Katalin társaságában egy kelet-londoni iskolát keresett fel. A stratfordi látogatás során a Sky News kérdésére válaszolva leszögezte: "a család nagyon nem rasszista". A kurta nyilatkozatból az is kiderült, hogy az Oprah-beszélgetés óta nem kommunikált az öccsével, "de készül rá".
A hét eleji botrányt okozó műsorvezetői fellépése után elkerülhetetlenné vált a szigetország egyik legeredetibb, legfelkészültebb, egyben legellentmondásosabb médiaszemélyiségének, Piers Morgan-nek a távozása az Oprah Winfrey interjút sugárzó ITV csatorna Good Morning Britain programjától. A Daily Mirror korábbi főszerkesztője kezdetben baráti viszonyban volt Meghan Markle-lal, de kapcsolatuk még az esküvő előtt megromlott és az elfogultságát még véletlenül sem leplező Morgan azóta valóságos kereszteshadjáratot folytat Sussex hercegnéje ellen. Hétfő reggel szabályos ordítozásba fulladt az interjúról Dr. Shola Mos-Shogbamimu dél-londoni íróval, nőjogi aktivistával folytatott beszélgetése. A szenvedélyes szerző elfogadhatatlannak tartotta a műsorvezető kijelentését, hogy egy szót nem hisz el Meghan történetéből, különösen a mentális problémáira és öngyilkossági gondolataira vonatkozó részleteket illette kemény bírálatokkal. Morgan különösen kifogásolta, hogy az interjúra olyan időpontban került sor, amikor a 95. évében lévő uralkodót 100. születésnapja felé araszoló férje, Fülöp egészségi állapota aggasztja: negyedik hete szorul kórházi kezelésre.
Amikor a Good Morning Britain meteorológusa, Alex Beresford "ördöginek" nevezte a terhes Meghannal szembeni negatív kommentárjait, Piers Morgan annyira megsértődött, hogy adás közben kisétált a stúdióból. Kedd este aztán Morgan, egy angol mondás szerint "ugrott, mielőtt lökték volna", lemondott pozíciójáról, és az ITV vezérigazgatónőjének kérése ellenére nem volt hajlandó bocsánatot kérni. Addigra már több mint 41 ezer panaszbejelentés érkezett az Ofcom médiahatósághoz. Meghan is tiltakozott, hírek szerint nem a személyes támadásokat kifogásolta, hanem azt, hogy Morgan meghazudtolta, amikor azt állította, a királyi család semmibe vette a szenvedéseit. Maga a lelki nehézségek gyógyítására szakosodott jótékonysági alapítvány, a „Mind” is felemelte a hangját. Azt követelte, kezeljék méltósággal és tisztelettel a lelki segítségért fordulókat.
Kardjába dőlt a lapunk keddi számában említett Ian Murray, a Society of Editors vezérigazgatója is. A főszerkesztők egyesülete erős szavakat tartalmazó állásfoglalást tett közzé az Oprah Winfrey interjú elhangzása után. A közlemény kifogásolta, hogy a hercegi pár "minden bizonyíték nélkül" beszélt a brit sajtó bigottságáról és alkalmi rasszizmusáról, egyben kizárta, hogy ez valóságos probléma lenne. Az írás azonban százhatvan színesbőrű újságíró, valamint a Guardian, a Financial Times és a HuffPost brit kiadása főszerkesztőjének haragját is magára zúdította. A Sky News idézi Katharine Vinert, a Guardian News and Media főszerkesztőjét, aki szerint ahogy most az "Egyesült Királyság minden intézménye felülvizsgálja a más bőrszínűekkel kapcsolatos pozícióját, úgy ezt a médiának is meg kell tennie. Sokkal reprezentatívabbnak kell lennie és mélyebb önismerettel rendelkeznie" - nyilatkozta Viner.
Pozitív fejlemény, hogy jelentések szerint II. Erzsébet "békejobbot nyújtva" már a következő napokban fel fogja hívni telefonon a sussexi hercegi párt. Ugyanakkor szigorúan megtiltotta az udvari személyzetnek, hogy a nyilvánosság előtt megvitassák a kialakult válságot.