pályázat;Klubrádió;médiatanács;

- Egyedüliként futott be, de nem nyerhetett

Bár kedvező előjellel várhatta a Médiatanács szerdai döntését a Klubrádió, az öröm mégis elmaradt.

Kedvező előjellel várhatta a Médiatanács szerdai döntését a Klubrádió, miután a konkurens pályázókat formai hibákra hivatkozva kizárták, illetve a hiánypótlási kört is teljesítette a nyíltan baloldali értékrendű adó a hatóság felé. A médiatörvény ugyanis egyértelműen leszögezi: „amennyiben egyetlen pályázó felel meg a törvényi, illetve pályázati követelményeknek, a Médiatanács (...) megállapítja a pályázó nyertességét”. Ennek ellenére szerdán a kizárólag fideszes delegáltakból álló testület érvénytelenítette a tendert.

A kizáró határozatnak két állítása van. A hatóság szerint a rádió több éve „törvénysértő módon” gazdálkodik, ezért „bármikor kényszertörlési eljárás indítható ellene”. De a Médiatanács azt is kifogásolta, hogy a pályázatban benyújtott műsorterv „nem felelt meg a rádiózás alapvető követelményeinek, ellentmondásokat tartalmazott”.

– Ez teljességgel elfogadhatatlan, bírósághoz fordulunk – mondta a Népszavának Stock Richárd. A Klubrádió vezérigazgatója szerint aligha feltételezheti bárki is komolyan, hogy egy 20 éve üzemelő rádió nem képes megfelelő műsortervet készíteni, ezért „mondvacsináltnak” és „teljesen abszurdnak” nevezte a Médiatanács kifogásait. Példaként említette, hogy a Reggeli gyors című műsor ismétlését is feltüntették a műsortervben, de a Médiatanács szerint nem világos, hogy mi is az "ismétlés". Tekintettel arra, hogy a pályázat alaki érvényességét egyszer már megállapította a Médiatanács, ezért is szándékosságot lát Stock a mostani döntés mögött.

– A rádió gazdasági helyzetére való hivatkozás igazságtalan, minden törvényes a működésünkben – folytatta Stock. Hangsúlyozta, hogy a Médiatanács nem az adóhatóság, tehát nem is tehet olyan megállapítást, hogy törvénytelen lenne a gazdálkodásuk, a NAV pedig soha nem állapított meg ilyet. Bár a Klubrádió mérlege valóban veszteséget mutat, azonban mivel nem kereskedelmi bevételekből, hanem immár tíz éve a hallgatói támogatásokból élnek, félrevezető a Médiatanács értékelése a helyzetükről. A Klubrádió Szolgáltató Zrt. tartozásainak rendezését is bemutatták a pályázatában, ami ellen Stock szerint nem volt kifogása a hatóságnak.

A médiatörvény előírásait sem tartotta be a hatóság – véli Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely jogásza. A Médiatanács ugyanis már a kiírásban meghatározza, hogy kik pályázhatnak, tehát a rádió gazdasági háttere a pályázat befogadása után nem lehet a kizárás alapja. Polyák szerint az is furcsa, hogy a Médiatanács hiánypótlást is kért a Klubrádiótól, aminek a rádió eleget tett, tehát ezután hiányosságokat nem kérhetne számon.

A Klubrádió egy másik ütést is elszenvedett a héten: nincs módjuk indulni a 95,3-es frekvenciára közelmúltban kiírt pályázaton sem, tekintettel arra, hogy erőforrásaikat lekötötte a 92,9-es tenderének előkészítése. A sávot a rádió 2014-ig használhatta, a Médiatanács hét évig nem írt ki pályázatot, most a kormánypárti Karc FM az egyedüli pályázó.

Az EU is vizsgálódikÉpp a Médiatanács döntésének napján tárgyalta az Európai Parlament plenáris ülése a magyar sajtószabadság helyzetét – ahogy arról csütörtökön beszámoltunk, a Klubrádió is gyakran emlegetett példa volt. Vera Jurová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke szerint a jogállam tiszteletben tartásáról szóló, júliusban megjelenő éves országjelentésben ismét értékelni fogják a média helyzetét. Emellett az uniós normák veszélyeztetésének kockázatai miatt elindított 7. cikkelyes eljárás keretében ugyancsak tárgyalni fognak a sajtószabadság állapotáról Magyarországon és Lengyelországban. 

A magyar és cseh miniszterelnök faggatta Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőt. A nap végén ellentmondásos hírek jöttek a megállapodásokról.