oltás;vakcina;háziorvosok;

- Somogyi valóság: falubusszal mennek oltakozni

Az elmúlt hét drasztikusan romló járványhelyzete megijesztette az embereket, már csak elvétve utasítják vissza a felajánlott vakcinát.

Hirtelen eltűntek az oltáslemondók, a vakcinák között válogatók, legalábbis ezt állították a lapunk által megkérdezett háziorvosok. Szerintük megfordult a tendencia, s immár nem nekik kell hívogatni a betegeket, ki adatná be magának valamelyik koronavírus elleni oltást, hanem egyre többen jelentkeznek náluk, hogy regisztráltak, s sürgetnék, hogy mihamarabb sorra kerüljenek.

- Amit a kormány a propagandával nem tudott elérni, megtették az elmúlt bő egy hét folyamatosan romló vírusstatisztikái: megijedtek az emberek, s elhitték, a fertőzés ellen a legjobb védekezés, ha beoltatják magukat – mondta egy somogyi háziorvos. – Korábban tíz páciensemből, akiket felhívtam, hat-hét mondott igent az oltásra, most pillantok alatt összeáll egy-egy napra az oltandók listája. Az idősek eddig is fegyelmezettebbek, vagy legalábbis tudatosabbak voltak, az elmúlt napokban viszont rengeteg 40-50 éves jelentkezett, olyanok is, akik egy hónapja az interneten még az oltás ellen ágáltak.

Egy baranyai háziorvos megjegyezte, megszűnt a vakcinák közötti válogatás is. Eleinte mindenki a Pfizer vagy a Moderna oltóanyagát szerette volna, az AstraZeneca és a kínai Sinopharm vakcinájában sokan kételkedtek, az orosz Szputnyikot pedig szinte teljesen elutasították. Utóbbival szemben akkora volt a bizalmatlanság, hogy – ha egyáltalán volt rá lehetőség, hogy kapjanak – az orvosok az elosztópontokon hagyták az orosz vakcinát, ugyanis senki sem hagyta beadatni magának. Az egyetlen kivételt egy nagyatádi család jelentette, aki háziorvosuk elmondása szerint mindhárman kifejezetten a Szputynikot kérték.

- A héten AstraZenecával oltunk, jellemzően nincs is semmi ellenérzés iránta, bár a múlt hét végén az interneten megjelent osztrák és dél-koreai esetek kapcsán azért néhányan ódzkodtak tőle, de sikerült meggyőzni őket – magyarázta egy kaposvári háziorvos. – Láthatóan a romló vírushelyzet miatt az emberek jelenleg jobban félnek, hogy megfertőződnek, és kórházba, vagy még inkább lélegeztetőgépre kerülnek, mint amennyire tartanak a vakcinák mellékhatásaitól. Persze igazából mindegy, a lényeg, hogy ugrásszerűen megnőtt az oltási hajlandóság.

Nem igazából az oltásokkal van a gond - hiszen például a saját, jellemzően háromezres betegszámú körzetükben eddig mindössze elvétve, egy-két esetben tagadták meg a vakcina felvételét az érintettek –, inkább az adminisztrációs háttér zavarai okoznak gondot – mondták el egri és Eger környéki falvak háziorvosai a Népszavának. Egyikük szerint komoly csalódottságot okoz az emberekben, hogy hiába regisztráltak elsők között az oltásra, van aki egyszerűen hiányzik a rendszerből, a jelentkezésükről nincs adat, visszajelzés, és az oltandók listájában sem szerepel. Ez független attól, hogy krónikus beteg, vagy egészséges páciensekről van-e szó. Volt, aki megpróbált újra regisztrálni, de a rendszer nem engedte, hogy ugyanarról az e-mail címről ezt megtegye, mások viszont annak ellenére kaptak visszajelzést az elvileg érvényes regisztrációjukról, hogy nem szerepelnek az oltandók listáján. A háziorvosok lapunknak azt mondták, ők ilyenkor tehetetlenek, nem nyúlhatnak bele a rendszerbe, ezért arra biztatják a betegeiket, hogy jelezzék ezt a hiányosságot a megfelelő fórumokon, és „harcolják ki” maguknak az oltást.

A falvakban jellemzően megszervezték azt is, hogy az idősebbeket ne a családtagok szállítsák az oltópontokra, hanem az adott település falubuszával, szervezetten, s az adott időpontra menjenek be, s ott a tapasztalatok szerint rendben és gördülékenyen kapják meg a vakcinát az érintettek.

Egerben az egyik házorvosi praxisban a náluk lévő listáról a betegek közel felét sikerült beoltani, zömmel a hatvan év felettieket: most itt is AstraZenecát adnak. Információik szerint a jövő héten a hatvan év alattiak oltását is elkezdik az oltóponton, vagyis az egri kórházban, ahol tudomásuk szerint az orosz vakcina lesz a soros.  

Soha nem regisztráltak ennyi új esetetMeghalt 130, többségében idős, krónikus beteg, és újabb 9011 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést - közölte a koronavirus.gov.hu pénteken. Az aktív fertőzöttek száma 134 652-re nőtt. Kórházban 8718 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 949-en vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 48 677-en vannak.

Romlanak a túlélési arányok, ha megtelnek az ágyak – mondja a Covid-ellátásban egyetlen magánintézményként részt vevő Budai Egészségközpont (BEK) főigazgató-tulajdonosa Varga Péter Pál.