Oroszország;lejáratókampány;Szputnyik V;

2021-03-12 20:00:00

A Kreml állítja, Amerika Sorossal karöltve járatná le a Szputnyikot

Azok az országok kerülhetnek célpontba Moszkva szerint, ahol már bejegyezték a készítményt.

- közölte pénteken a Kreml egy meg nem nevezett, magas rangú tisztségviselője a TASZSZ, a RIA Novosztyi és az Interfax orosz hírügynökségek jelentése szerint. Az erről szóló sajtóbeszámolókat a magyar állami hírügynökség, az MTI szemlézte.

Az informátor szerint a kampány azokra az európai országokra összpontosít majd, amelyekben bejegyezték a koronavírus okozta Covid-19 betegség elleni oltóanyagot, egyebek között annak a szimulálásával, hogy a Szputnyik V alkalmazása emberek tömeges pusztulását eredményezte.

"Annak nyomán, hogy világszerte, így az európai országokban is megnövekedett az orosz Szputnyik V vakcina iránti kereslet, az Egyesült Államok és szövetségesei, szakszolgálataink értesülései szerint azt tervezik, hogy nagyszabású információs kampányba kezdenek, amelynek célja előítéletes viszony kialakítása a Covid-19 koronavírusos fertőzés elleni küzdelem terén kidolgozott hazai tudományos fejlesztésekkel szemben" - hangoztatta a hírügynökségek által név nélkül idézett, hírszerzési forrásokra hivatkozó illetékes. 

A nyilatkozó nem közölte, hogy mikorra várható a kampány kezdete, amely szerinte azt próbálja majd elhitetni, hogy a Szputnyik V "nem hatékony és veszélyes", és igyekszik kisebbíteni Oroszországnak a járvány elleni küzdelemben játszott szerepét, akadályozni a vakcinának az Egészségügy Világszervezet (WHO) általi jóváhagyását, és csökkenteni az irányában mutatkozó nemzetközi keresletet.

A Kreml illetékese mindezt azzal hozta összefüggésbe, hogy az Egyesült Államok szerinte "a Pfizer-vakcina agresszív előmozdításának politikáját" folytatja, amelynek keretében nemcsak az amerikai felet próbálja meg mentesíteni a mellékhatások miatti esetleges perekben kiszabandó bírságok kifizetésétől, de a gyártót is "a hanyagság miatti anyagi felelősség alól".

A Szputnyik V alkalmazását eddig a világ 51 országában - péntektől Azerbajdzsánban is - engedélyezték, az európai országok közül Magyarországon, Szlovákiában, Szerbiában, Montenegróban és San Marinóban -  olvasható a magyar állami hírügynökség, az MTI beszámolójában.