A jegybank a kormánnyal szorosan együttműködve, folyamatosan vizsgálja a moratóriumban lévő adósok helyzetét, a bankokkal közösen is figyelik a hitelportfoliók alakulását és sérülékenységét. A június végéig tartó hiteltörlesztési moratórium "egy erősen kommunikált időpont", de folyamatos a felülvizsgálat, és időben meg fog születni a döntés egy esetleges módosításról, finomhangolásról. Ezt válaszolta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője azzal kapcsolatos kérdésünkre, hogy a jegybank a járvány harmadik hullámának felfutása miatt szükségesnek látja-e a törlesztési moratórium újabb hosszabbítását. Szerettük volna megtudni azt is, milyen arányban nem fizetik jelenleg hitelüket a lakossági és a vállalati ügyfelek, és ebben volt-e érdemi mozgás év elején a féléves hosszabbítása kapcsán. Idei adatokat azonban nem kaptunk.
Nagy Tamás azt ugyanakkor pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: tavaly év végén a lakossági hitelállomány 54 százaléka volt moratóriumban, és mintegy 1,4 millió ügyfél nem törlesztette kölcsönét. A legnagyobb, 70 százalékos arányban a személyi hitelek fizetését függesztették fel, és ez év végéig így is maradt. A lakáshiteleknek viszont csak a 45 százaléka volt decemberben moratóriumban, ami júniushoz képest pár százalékos visszaesés. A legtöbb hiteltípus esetében fél év alatt enyhén csökkent a nem fizetők aránya, a hitelkártya követelések és a gépjárműhitelek esetében viszont kissé nőtt. Összességében év végére 3 százalékkal csökkent a moratóriumban lévő lakossági hitelállomány aránya.
A vállalati hitelezés esetében nagyobb volt a mozgás: nyár elejétől év végéig 10 százalékkal, 39 százalékra esett vissza a moratóriumban lévő hitelek aránya, de a kilépő vállalatok száma folyamatosan csökkent. Ágazati bontásban nagyok az eltérések: az ingatlanügyletekre vonatkozó hitelállomány majdnem felét nem fizették decemberben - igaz, júniusban még 60 százalék feletti volt az arány. A másik végletet jelenti a pénzügyi, biztosítási tevékenységek területe, ahol a moratóriumban lévő vállalati hitelállomány a júniusi 40 százalékról év végére 12 százalékra esett vissza.