sztrájk;BKV;

- Leállhat a BKV és a szemétszállítás

Sztrájkban csúcsosodhat ki a kormány-főváros vita. Országos szakszervezetek is csatlakoztak a bérszövetséghez.

Egyszerre kezdeményeztek kollektív munkaügyi vitát a fővárosi önkormányzat tucatnyi cégénél és intézményénél a közel 28 ezer munkavállalót tömörítő szakszervezetek még a múlt héten. Az érdekképviseletek már korábban megalakították a bérszövetséget, hogy egységesen tiltakozzanak a 0 százalékos béremelési ajánlat ellen és minden lehetséges módon megpróbálják kiharcolni a legalább 6 százalékos keresetnövekedést – magyarázta Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke, aki a bérszövetség megmozdulásainak a koordinálását is vállalta. 

A Népszava azon kérdésére, hogy az összehangolt akció – főként más cégek, mint a MÁV és a Volán csatlakozása esetén – kormányellenes megmozdulássá válhat-e, Kordás azt válaszolta: nem szeretnék politikai irányba terelni az érdekharcot. De azzal is tisztában van, hogy mindkét oldal politikai eszközként használhatja fel az esetleges sztrájkot.   

A békés megegyezésre elvileg hét nap áll a felek rendelkezésére. A városvezetés az utolsó napra – a múlt hétről átcsúszott Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának csütörtöki ülése utánra – hívta össze az érintett cégek és szakszervezetek vezetőit, Karácsony Gergely kabinetjét Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes képviseli majd. 

Az időzítés aligha véletlen: a főváros hónapok óta hangsúlyozza, hogy a járvány, a válság és különösképpen a kormányzati elvonások súlyos pénzügyi helyzetbe sodorták a fővárosi önkormányzatot. (Hasonló véleményen van több kerületi és vidéki önkormányzat is.) Az utolsó csapást az iparűzési adó megfelezése jelentette, amelynek eredményeként összesen 31,5 milliárd forinttal kevesebb folyik be a budapesti önkormányzatok kasszájába. A bevétel 54 százaléka illeti meg a fővárost, a többi a kerületeket, így a fővárosi kiesés 17 milliárd forint. A főváros a bejelentés előtt egy nappal elfogadott 2021-es költségvetésében még 139 milliárd forint bevétellel számolt, de ebbe már nem fért bele egyetlen fillér béremelés sem. Kiss Ambrus december elejére „várja” a összeomlást, ha a főváros nem kap az államtól kompenzációt. 

– Csőd szélén tántorogva felelőtlenség lenne béremelést ígérni, a főváros nem tud elmozdulni a 0 százalékról – válaszolta Kiss Ambrus a Népszava azon kérdésére, hogy milyen ajánlatra számíthatnak a szakszervezetek pénteken. A főpolgármester-helyettes kiemelte: ebben nincs semmi újdonság, már az adóelvonás előtt is ezt mondták. Mindemellett megérti a szakszervezeteket, hiszen nem várható el, hogy munkavállalók zokszó nélkül elfogadják a nulla százalékból fakadó reálbércsökkentést. A reálbértartó emelés 6 milliárdot venne ki a fővárosi kasszából, de nincs miből. A főváros tárgyal, ameddig a felek igénylik, de Kiss Ambrus nem lát lehetőséget arra, hogy jobb ajánlatot tegyenek. Nem lenne meglepve, ha ezek után a dolgozók a sztrájk mellett döntenének. Nem tartja kizártnak, hogy a kormány ismét előveszi a szokásos „alkalmatlanságról” szóló politikai paneleket, de nem tehetnek másként. Ha ellenzékben kiálltak a sztrájkjogok mellett, akkor hatalomra kerülve is ezt kell tenniük. Azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a fővárosi cégekhez más szolgáltatók munkavállalói is csatlakoznak, hiszen például az állami tulajdonban lévő Volán és a MÁV még el sem kezdte a bérvitát. 

A BKV vezetése türelmet kért a szakszervezetektől, de ez abszurd – jelentette ki Naszályi Gábor, a BKV buszvezetőit képviselő Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke. Mint mondja: ezzel valójában azt kérik, hogy ne képviseljék tagságukat, akik nem tudják elfogadni az infláció miatti bércsökkenést, a 6 százalékos emelés valóban a minimum. A szakszervezetek megértik a főváros helyzetét, de nem fogadhatják el az erre való hivatkozást. A politikai csatákat a politikusoknak kell megvívniuk – jelentette ki Naszályi, majd hozzátette: kész forgatókönyvük van a sztrájkra és az elégséges szolgáltatásra. Ha az utóbbit elfogadja a cégvezetés, akkor nem kerül bíróság elé az ügy és bármikor megtartható a munkabeszüntetési akció. A folytatás a városvezetés és a tagság elszántságától függ.

Akkor van esély a megegyezésre, ha a főváros megkapja a kért kompenzációt a kormánytól – véli Kordás László, bár kevéssé tartja valószínűnek, hogy ez péntekig bekövetkezzen. Ha nem sikerül feloldani a jelenlegi patthelyzetet, akkor a jövő hét az elégséges szolgáltatásokról szóló tárgyalásoké lesz. A szakszervezeteknek fel kell mérniük a sztrájkhajlandóságot a tagság körében. Kordás lát esélyt arra, hogy a fővárosi közszolgáltató cégek érdekképviseletei egységesen lépjenek fel a közös cél elérése érdekében.

A leállás okát egyelőre nem közölték.