könyv;Mexikó;menekültkérdés;Jeanine Cummins;

- Menekülve a mexikói drogkartellek elől

Jeanine Cummins bestsellere, az Amerika földje nemcsak Stephen King és Oprah Winfrey lelkesedését váltotta ki, hanem latin-amerikai írók tiltakozását is.

Csodálatos alkotás nyerte a Londoni Dizájn Múzeum 2020-as „Legjobb Dizájn-díját”. A három rózsaszín mérleghinta 2019 nyarán valóban ott állt az Egyesült Államok és Mexikó határán, de néhány óra alatt eltávolították a kerítés résein keresztül a két országot összekötő installációt. Miközben a migráció felé mostanság kevésbé hárul a világ figyelme, és azóta humánusabb menekültpolitikát ígérő elnöke lett az Egyesült Államoknak, a napokban mégis új, gyermekeknek szánt átmeneti szállást kellett nyitni a texasi Pecosban, mivel az USA déli határán erősen megnőtt a bevándorlók száma.

Egy, a mexikói kartellek elől menekülő anya és fia történetét írta meg Amerika földje című regényében Jeanine Cummins. A hatalmas sikert hozó könyv – Stephen King ajánlotta, New York Times-bestseller lett és Oprah Winfrey beválasztotta híres könyvklubjába – botrányt is okozott. Latin-amerikai írók tiltakoztak többek között a mexikóiak leegyszerűsítő ábrázolása miatt és felhívták a figyelmet a könyvpiaci egyenlőtlenségekre.

Jeanine Cummins regénye valóban erősít sztereotípiákat, valóban egyetlen fő nézőpontból mutatja be a számukra ígéret földjének tűnő „tiszta Amerikába” igyekvő mexikóiak meneküléstörténetét. A középosztálybeli Lydia és fia, a nyolcéves Luca egész családját és rokonságát egy születésnapi partin gyilkolja meg a Los Jardineros – micsoda cinikus névválasztás! A kertészek – nevű kartell. A drogkartellek után nyomozó újságíró özvegye tudja, hogy egyetlen esélyük a túlélésre, ha elhagyják otthonukat, városukat, hazájukat.

Sok-sok ezer kilométert tesznek meg, busszal, a La Bestia (A szörnyeteg) néven nevezett tehervonatok egyikén, majd gyalog a Sonora-sivatagon át. Megismernek tizenéves lánytestvérpárt, kartellből kiugrani szándékozó suhancot, segédkezet nyújtó falulakót, menekülőket, szemet hunyókat és a kiszolgáltatottakat kihasználókat. Cummins érzékletesen mutatja be, hogyan csökken a mindennapokhoz szükségesnek vélt tárgyak mennyisége és a higiénés igények; hogyan tanulnak meg éhesen, szabad ég alatt elaludni és főként azt, hogyan lehet (halál)félelemben élni.

Jeanine Cummins egyetlen pillanatra sem engedi el az olvasót, amiben minden bizonnyal szerepe van Csáki Judit igényes és szellemes fordításának. Nem kíván dokumentarista színben feltűnni, „csak” egy fikciós történetet kínál. Izgalmasan ábrázolva az anyai szeretettől a legalantasabb árulásig tartó skála érzelmeit. Árnyaltan bemutatva az ártatlan fiút, a borzalmakat átélt, ártatlanságát végleg elvesztő csodaszép lányt, és a segíteni szándékozó, mégis a menekülők pénzét elcsaklizó embercsempészt. Egyszerűen mesél, mesél az emberarcú gyilkos kartellvezetőről is, megmutatva, hogy a bűnösnek is van sorsa. Mert mindenki, bűnös és ártatlan is vágyik az ígéret földjére. Legyen az a Szentföldön, Amerikában vagy bárhol a világon.

Hompola Krisztina

Infó:

Jeanine Cummins: Amerika földje

436 oldal

Helikon, 2020.    

Versekkel, mesékkel és illusztrációkkal, alkotó szervezetek összefogásával reflektál a lakhatási szegénység témájára a másodszor rendezett Otthonmesék online aukció.