korrupció;Lengyelország;Polgári Platform;Jog és Igazságosság;

2021-03-25 11:56:42

Lengyelországban a leleplezésekre az ellenzék lejáratása a válasz

Azt követeli a lengyel főügyészség, hogy a törvényhozás felsőháza, a szenátus fossza meg mentelmi jogától saját elnökét, Tomasz Grodzki orvosprofesszort.

A volt szczecini kórházigazgatót korrupcióval, hálapénz kikényszerítésével vádolják. Szinte egy időben ezzel az ügyészség megszüntette a nyomozást Daniel Obajtek, az Orlen állami olajvállalat elnöke ellen. Obajtek a kormánypárt fő gazdasági háttérembere, aki a kincstári cég pénzéből vásárolta meg a vidéki lapokat és lapterjesztést a jobboldali populista Jog és Igazságosság (PiS) párt számára.

A lengyel független sajtó és az ellenzéki Polgári Platform (PO) politikusai sorra hozzák nyilvánosságra Obajtek gyanús ügyeit. Először kiderítették, hogy amikor korábban Pcim község közigazgatási vezetője (bírója) volt a PiS színeiben, a törvényi tilalom ellenére üzleti tevékenységet folytatott. Később feltárták, hogy Obajtek tucatnyi értékes ingatlan, több vidéki kúria, kiskastély gazdája lett az elmúlt években. Megírták, hogy egy közepes méretű cég résztulajdonosa lett. Sem az ingatlanokra, sem a cégvásárlásra nem nyújtott elég fedezetet a legális jövedelme. Obajtek Pcimből hozott embereivel vette körül magát, és a járási szintű kádereket ültette az állami cégek vezető pozícióiba. Annyira családszerető ember, hogy rokona húsipari cége lett az Orlen benzinkutak büféinek egyetlen virslibeszállítója. A kormány mindezek ellenére kiáll Obajtek mellett.

Jaroslaw Kaczynski PiS-elnök ellentámadásra adott utasítást, ezért porolták le a korrupciós vádat Grodzki ellen. A 2019-es választásokon az ellenzék egy fős többséget szerzett a szenátusban. Ekkor a kormánypárt még le akarta kenyerezni Grodzkit, az egészségügyi tárcát kínálták neki, amennyiben átáll hozzájuk, s ezzel a többséget szállítja. Grodzki nem volt erre hajlandó, ő lett a szenátus marsallja (elnöke). A kormány azonnal korrupcióval vádolta az elismert mellkasi sebészt. Tizenöt hónapig tartott a nyomozás Szczecinben a páciensek és kórházi dolgozók között. A nyomozók nem riadtak vissza a rábeszéléstől, zsarolástól és nyomásgyakorlástól. A kormánypárti orgánumok szinte hirdetményekben szólítottak fel, hogy jelentsék fel Grodzki doktort. Száznyolcvan tanúból állítólag öten tettek terhelő vallomást. Valószínűtlen, hogy a szenátus kiadja Grodzkit, de a lengyel kormánymédia és a jobboldali sajtó addig is minden alkalmat megragad majd arra, hogy a nevét bemocskolja.

Kérdéses, hogy mindez mennyire segít egyben tartani a PiS vezette kormánykoalíciót, amelyet egyre erősebb ellentétek feszítenek szét. Hétfőn a jobboldali-radikális wSieci hetilapnak adott interjút Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter, legfőbb ügyész, aki a Szolidáris Lengyelország nevű koalíciós kispárt elnöke. Ebben hadat üzent Mateusz Morawiecki miniszterelnöknek, saját főnöként. Azt mondta, hogy a kormányfő a PO programját valósítja meg, az EU szuperállammá alakítását támogatja, s a széndioxid-kibocsátás csökkentése érdekében bezárja a szénbányákat. Ziobro hazafiatlansággal vádolta a kulturális minisztert, mivel az szerinte olyan filmet finanszíroz, amely a góralok (tátrai lengyel népcsoport) között szervezett SS-alakulatról szól. Glinski azt felelte, hogy csak egy forgatókönyv készült. Ziobro nyilván át akarja venni a jobboldal irányítását Kaczynskitől, aki szerinte már nem elég radikális, nem elég katolikus és nemzeti. A PiS alapító elnöke kétségbeesetten próbálja egy csapatban tartani az örökségéért küzdő alvezéreit, s eközben visszaverni az ellenzék támadásait. A járványellenes harcra kevesebb energia marad, pedig mind nagyobb szükség lenne rá.