választás;civilek;2022;

2021-03-29 06:06:00

A civilek 2022-re készülnek

A Civil Választási Bizottság (CVB) 2019-ben szerveződött a budapesti előválasztások támogatására. Ma ennél sokkal nagyobb feladatot vállal magára: az országos előválasztási folyamatok támogatását. A CVB választási technikus. Nem foglalkozik azzal, hogy hány kulcsos adóra lenne szükség, nem vesz részt a járvány kezelésének bírálatában, nem ad tippeket az oktatás vagy egészségügy megszervezésére. Az előválasztások tisztességes megszervezéséhez ad támogatást. Dolga az állampolgári aktivitás ösztönzése, a választási részvétel bővítése, a folyamatok tisztességének felügyelete.

A CVB-t civil entitások hozták létre. Tagjai között sem pártok, sem jelölő szervezetek nem találhatók. Ugyanakkor az előválasztások megszervezésében és lebonyolításában, a pártok és jelölőszervezek által létrehozott Országos Előválasztási Bizottság civil tagjaként működik. A Civil Választói Bizottság kiindulópontjai választók által támogatott elvek. Például: az előválasztásokat korrekt módon, a jelöltek esélyegyenlőségére figyelemmel kell megszervezni. A választók ismerjék meg a jelölteket, azok mutatkozzanak és szólaljanak meg. Moderált körülmények között vitatkozzanak mind a 106 választókörzetben és a miniszterelnök-jelölti viták során. A jelöltek közösen elfogadott etikai normákat kövessenek, a CVB ahhoz is segítséget ad, hogyan kell tisztességes és színvonalas vitákat megszervezni. Az előválasztások során etikai normaszegés, elfogadhatatlan magatartás, manipuláció és más, panaszra okot adó jelenségek előfordulhatnak. A Civil Választói Bizottság ezért azt tervezi, hogy előválasztási etikai fórumként is működik.

A CVB keretén belül koordináltan működő szervezetek tevékenykednek. Nagyobb, szolgáltató tagjai közül van, amelyik online és offline regisztrációs, választási platformot működtet, van, amelyik a vidéki információs hálózatot szervezi, és olyan is, amelyik szavazatot számol és szavazókörök ellenőrzésében nyújt támogatást. Más szervezetei az előválasztási viták szervezésében vesznek részt, a törvényességet figyelik.

A most három éves aHang – amely jelenleg 300 ezer embert ér el országszerte – az utóbbi hónapokban tovább tökéletesítette online és offline előválasztási rendszerét. 2019-ben többszáz civil aktivistát delegált a budapesti sátras szavazások lebonyolítására, ellenőrzésére. 2021-ben az a cél, hogy az ország minden pontján legyen olyan civil aktivista, aki nem tagja semelyik jelölőszervezetnek.

A 2018-ban alakult Számoljuk Együtt Mozgalom független civil szavazatszámlálói valamennyi országos, számos időközi választáson, valamint a fővárosi előválasztásokon bizonyították felkészültségüket, elkötelezettségüket a választások tisztaságának és átláthatóságának biztosítása érdekében. A választókerületenkénti szavazatszámlálás lebonyolításához a korábbi választások képzett és gyakorlott számlálói mellé mindenütt helybéli új jelentkezőket is várnak.

Együttműködve a pártokkal és a jelöltekkel már az előválasztás folyamatában megkezdik újabb szavazatszámlálók felkészítését a 2022-es választásra. A Nyomtass te is! mozgalom feladata, hogy a legkisebb faluban élők is értesüljenek arról, mi az előválasztás, miért van rá szükség, kikre lehet szavazni, hol és hogyan voksolhatnak hagyományos, illetve online módon.

A 2018-ban alakult, diákokból és fiatal felnőttekből álló Tabumentes Egyesület célja a magyar vitakultúra felélesztése, a mindenkori pártok és polgárok közötti társadalmi párbeszéd erősítése. Szeretnék elérni, hogy a 2021-es előválasztásokon minél több és minél jobb minőségű vita kerüljön megrendezésre, így járulva hozzá a verseny átláthatóságához. Azért, hogy ezen viták kulturált, tiszteletteljes, tabumentes eszmecserék legyenek, az egyesület támogatja egy vita etikai kódex kidolgozását. A cél olyan precedensek megteremtése, amelyek a későbbiekben a kormány és az ellenzék közötti diskurzusra is építő jelleggel hatnak.

A Civilek a Demokráciáért Egyesület a 2018-as “rabszolgatörvény” ellenes mozgalom kapcsán létrejött szervezet. Elindította a Hármas-egység néven ismert koordinációs folyamatot, ahol pártok, civilek, diákok és szakszervezetek vettek részt, és addig soha nem látott egységben tudtak fellépni, ezzel a progresszív erők széles társadalmi bázisát is be tudták mutatni.

A Főnix Mozgalom a 2018-as országgyűlési választások másnapján kezdte el működését. Az alapító tagok korábbi tevékenységének megfelelően elsősorban a fiatalokra, a gyerekekre fordítják figyelmüket, a szociális, kulturális, oktatási és jogi terület áll érdeklődésük és tevékenységük központjában.

Végül az ELEGY, vagyis az Ellenzéki Együttműködés egyfajta szellemi bázis szerepét vállalja a választási felkészülés során a közpolitika, a gazdaság, a vidékpolitika, a külpolitika, a jóléti politika, az egészségügy, az oktatás és a nyugdíjrendszer területén.