helyreállítás;falomlás;Egri vár;

- Elkezdték az egri vár leomlott falának megerősítését

Várhatóan április végére, május elejére lehet újra biztonságos a Szép-bástya környéke.

Várhatóan április végére, május elejére lehet újra biztonságos a Szép-bástya környéke az egri várban, ahol elkezdték a korábban leomlott támfalszakasz helyreállítását – közölte a Dobó István Vármúzeum hétfőn.

A tájékoztatás szerint a Szép-bástya dél-nyugati támfalának megerősítését a helyi önkormányzat által felkért Habbeton Kft. végzi. A cég a múlt héten vette át a munkaterületet, és a leomlott törmelék egy részének kitermelését követően egy speciális, távirányítású fúróberendezéssel mikrocölöpöket és talajhorgonyokat helyezett el a támfal érintett szakaszán.

Ezen kívül a bástya tetején fúrt horgonysorral és drótkötélabronccsal is rögzítik a falat. Az így elhelyezett cölöpökhöz és a horgonyokhoz rögzítik a támasztékul szolgáló acélgerendákat, majd legalább 10-15 centiméter vastag, szálerősített betonnal teszik teljessé a rézsű védelmét, így adva belső stabilitást a támfalszakasznak.

 A vármúzeum jelezte: a most zajló munkák nem elegendők a korábban keletkezett károk maradéktalan helyreállításához és továbbiak megelőzéséhez, ugyanakkor fontos részei a teljes rekonstrukciónak. A következő hetekben beépített megerősítő szerkezetek ugyanis a későbbi munkafolyamatok során teherviselő elemként működnek majd.

A munkálatok a lehullott törmelék elszállításával, a terület megtisztításával zárulnak majd, így a tervek szerint április végén, május elején már biztonságossá válik a Szép bástya környéke – olvasható a megyei jogú város polgármesterének, Mirkóczki Ádámnak a Facebook-oldalán.

Az egri vár Szép-bástyájának mintegy 20 méter hosszú támfalszakasza február 17-én kora délelőtt omlott le. Nem sérült meg senki. A helyszíni vizsgálatokat végző szakemberek véleménye szerint az omlás közvetlen előidézője a sok csapadék és a fagy volt. Mint megírtuk, Mirkóczki Ádám (Egységben a Városért Egyesület) az omlás után egy héttel azt közölte: a vizsgálatok alapján biztos, hogy azt nem természeti csapás, hanem emberi mulasztás idézte elő, ezért bár „erős presszióval” próbálták rávenni, hogy az állami vis maior alapból igényelt forrással oldja meg a helyzetet, az egri városvezetés megkeresi a felelősöket és az adófizetők helyett velük térítteti meg a helyreállítás költségeit. A polgármester azt is elmondta, a helyhatóság és a kivitelezésben részt vevők hosszú ideje jelezték, hogy nincs megfelelő állapotban a 2016-ban elkészült és átadott Szép-bástya. A beruházás ötéves garanciális ideje az omlás előtt mintegy két héttel járt le. Az omlás által érintett rész állagmegóvása és a további károk megelőzéséhez szükséges munkák várhatóan több tíz millió forintba kerülnek, a teljes és végleges helyreállítás költségét pedig több száz millió forintra becsülik.

Napi jótanács: ha keresnek a rendőrök, akkor ne indíts gasztro-csatornát a közösségi médiában!