Tudomány;MTA;5 G hálózat;

- Jelenleg nem tartja veszélyesnek az 5G technológiát az MTA

Állásfoglalásuk szerint azonban folyamatos mérésre, monitorozásra és átfogó kutatásokra, ehhez pedig többletforrásra van szükség.

Állásfoglalást adott ki a Magyar Tudományos Akadémia az 5G mobilhálózatok várható egészségügyi hatásairól. Ennek lényegi megállapítása szerint „a jelenlegi modellezések, illetve mérések alapján az 5G technológia alkalmazásával a lakosság napi átlagos személyi RF (rádiófrekvenciás) expozíciója várhatóan nem fog növekedni.” Egyelőre azonban nem állnak rendelkezésre egyértelmű

tudományos bizonyítékok vagy ellenérvek a különféle elektromágneses tereket rendeltetésszerű módon

alkalmazó technológiák egészségkárosító hatásairól, ezért további átfogó kutatások szükségesek.

Mint írták, a nagyobb átviteli sebességnek köszönhetően jelentősen csökken az adatátvitelhez szükséges idő, ami csökkenti a felhasználók elektromágneses hullámoknak való kitettségét. A jobb rádiós kapcsolat hatására pedig alacsonyabb teljesítménnyel működhetnek a mobiltelefonok és más készülékek. A felhasználás módjának változása - kevesebb beszéd és több adatforgalom - tovább csökkentheti a készülékekből eredő emberi kitettség mértékét. Az 5G-hez szükséges új technológia alkalmazásával ugyan változik az rádiófrekvenciás kitettség jellege, de „az átlagos környezeti elektromágneses expozíció, amely jelenleg nagyságrenddel az egészségügyi határérték alatt van, várhatóan nem emelkedik” – olvasható az állásfoglalásban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) évtizedek óta folyó tudományos kutatásai és megfigyelései alapján az elektromágneses tér a nemzetközi testületek által megállapított határértékek alatt nem hordoz számottevő egészségügyi kockázatokat. Megjegyezték ugyanakkor, hogy jelenleg nem állnak rendelkezésre egyértelmű tudományos bizonyítékok vagy ellenérvek a különféle elektromágneses tereket rendeltetésszerű módon alkalmazó technológiák egészségkárosító hatásairól, ezért további átfogó kutatások szükségesek a témában.

Szükségesnek tartanak többletforrást biztosítani az 5G-re vonatkozó egészségügyi határértékek rendszeres mérésére és monitorozására, valamint az ezzel kapcsolatos kutatásokra. Fontosnak nevezték az élettani és közegészségügyi hatások mellett a hazai ökoszisztémákra gyakorolt hatás értékelését is. Az állásfoglalás utolsó pontjában az 5G technológiával kapcsolatos széles körű tájékoztatás és a téves információk terjedésének megakadályozása szerepel. 

Az állásfoglalás egy civil kezdeményezés (Százak Tanácsa) kérésére született. Másfél évvel ezelőtt az MTA létrehozott egy bizottságot, munkájuk eredményét és javaslataikat a Magyar Tudomány Ünnepe keretében szervezett nyilvános konferencián bemutatták. 

Várhatóan április végére, május elejére lehet újra biztonságos a Szép-bástya környéke.