korrupció;vakcina;hazugságok;

- A vakcinák hete

Azt állította Lázár János egykori miniszter (egy rádiónyilatkozatban), hogy „a keleti vakcinák eddig 600 ezer magyar embernek mentették meg az életét, illetve óvták meg őket a súlyos betegségtől, a nyugati vakcinák hiánya miatt pedig 20 ezer magyar ember veszítette el az életét”. Ehhez Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben hozzátette: „Ez egy korrekt megállapítás”.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem, ez nagyon nem korrekt megállapítás. Tavaly december 31-éig ugyanis, ameddig még semmilyen vakcina nem volt használatban, 9667-en haltak meg nálunk a covid következtében, ami már akkor is kirívóan sok volt nemzetközi összehasonlításban. Lázár gondolatmenetét kissé másképp folytatva azonban a nyugati vakcinák mostanáig 1 millió 700 ezer magyar ember életét mentették meg, míg a keleti oltások (a legfrissebb adatok szerint) 900 ezerét. Csak hogy világos legyen: az EU ugyan valóban lemaradt az Egyesült Államok és Nagy-Britannia mögött az oltások számában, de ennek oka az esetleg elkövetett tárgyalási hibák mellett elsősorban az, hogy az eddig forgalmazott három nyugati oltóanyagból kettőt amerikai, egyet pedig brit cég állít elő, ám még az amerikaiaknak és a briteknek sem áll annyi vakcina a rendelkezésükre, mint amennyit be tudnának adni. Vakcina-hiány van mindenhol, tetszik érteni, Lázár úr? Csak hazudozásból nincs hiány.

Azt állította Orbán Viktor (a Kossuth rádióban), hogy „egyes országok politikai kérdést csináltak a vakcinákból, de mi nem ezt tettük”. A Türk Tanács vezetőinek videókonferenciáján pedig erről azt mondta: „Sok ország itt Európában ideológiai megközelítése miatt – velünk ellentétben – elutasítja a kínai és orosz vakcinák használatát”.

Ezzel szemben a tény az, hogy az EU országai nem ideológiai, hanem szakmai alapon utasítják el az orosz és a kínai vakcinák használatát, ugyanis minden oltóanyagnak – a nyugati gyártmányúaknak is – át kell esnie a gyógyszerhatóság vizsgálatán. Mivel azonban a keleti vakcinák engedélyezését eddig nem is kérték, meg sem adhatták rájuk az engedélyt. Ha tehát valaki, akkor éppen a magyar kormány csinált politikai kérdést a vakcinákból, hiszen nálunk a kormány írta felül a korábban érvényes rendet. A politika a szakmát.

Azt állította Lánczi András, a Corvinus Egyetem rektora (a Mandiner című hetilapnak), hogy „Magyarországon racionális politika folyik, és ismét kimondom: amit korrupciónak gondolnak, az valójában egy politika, amely a nemzeti érdekeket tartja szem előtt”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a nemzet anyagi erőforrásainak döntően egyetlen ember által meghatározott, a tényleges versenyt nélkülöző, igazságtalan szétosztása soha nem lehet nemzeti érdek. Szembemegy ugyanis a gazdasági hatékonysággal és szembemegy a társadalom igazságérzetével is. Hatalmi alapon, központilag és nem valódi érdemek alapján dönt a javak felhasználásáról, egyes kiválasztottak mértéktelen meggazdagodásáról. Ezt nemcsak korrupciónak gondolják egyesek, hanem ez maga a korrupció. Aki szerint pedig ez a nemzeti érdek, az a saját érdekét téveszti össze a nemzetével.