– Csütörtök délben tudtuk meg, hogy el kell kezdenünk a hétvégén az oltást. Nagyon rövid idő alatt kellett beindítani a rendszert – nyilatkozta lapunknak Déri Tibor, Újpest polgármestere (Momentum), akit a kerületi szakrendelőkben szombattól indult oltási akció tapasztalatairól kérdeztünk. A politikus elmondta, hogy már március 6. óta működhetne itt oltópont, hiszen az önkormányzat megszervezte ennek feltételeit, idáig azonban az állam részéről nem kívántak ezzel élni.
Budapest Főváros Kormányhivatala összesen 18 fővárosi szakrendelőt jelölt ki oltásra a háziorvosi rendelők és a kórházi oltópontok mellett szombattól. A polgármester szerint nem ez volt az első alkalom, hogy az utolsó pillanatban kellett reagáljanak a kormányzati döntésekre, az ebből következő kapkodás most a háziorvosokra rótt terhet, hiába próbált segíteni az önkormányzat.
A kormány egy hete az által létrehozott Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) kezébe adta az önkormányzatok szakrendelő intézeteinek szakmai felügyeletét is, tehát a gyakorlatban ők mondják meg, hogy hány orvos, nővér, asszisztens átirányítására lehet szükség a központi kórházakba. Déri Tibor szerint azonban a kerületi szakrendelő maga szervezte meg az oltások menetét, abba közvetlenül nem avatkozott be az OKFŐ, tehát az oltást lényegében az önkormányzati egészségügyi rendszer valósítja meg. A rendszer - a polgármesterhez eljutott információk alapján - jól működik, a kapott 960 Moderna vakcinát mind beoltották szombaton és vasárnap, köszönhetően a vakcina nagy elfogadottságának.
Félóránként hat embert tudnak oltani az egyes kerületi pontokon. A beérkezett vakcinák száma határozza meg, hogy hány oltópontot üzemeltetnek: szombaton és hétfőn öt, vasárnap pedig három működött, de a héten ez akár hét oltópontra is bővülhet. Déri Tibor szerint hét oltópont működtetése már azt jelenti, hogy bizonyos szakrendelések korlátozásokkal lehetnek elérhetők. Megkérdeztük a polgármestert, hogy hány orvost és szakdolgozót vezényeltek át az újpesti szakrendelőkből és ez hatással volt-e az ellátásra? Déri Tibor tudomása szerint eddig nem történt az ellátás minőségét befolyásoló mértékű átcsoportosítás. Újpesten két tüdőgyógyász és öt asszisztens átrendelése történt meg a kerületi kórházba.
A fővárosi kerületi oltópontok kijelölése februárban indult meg, Őrsi Gergely II. kerületi polgármester (MSZP) szerint ezért szakmailag felkészültek a kezdésre, csak „a startpisztolyra vártak” a Kapás utcai rendelőintézetben. A minél gördülékenyebb oltási rend érdekében az utcai forgalmi rendet is megváltoztatták, az oltásra autóval érkezőknek külön parkolóhelyeket alakítottak ki. A hétvégén más oltópontok mellett ők is Modernával oltottak, de szerdáig AstraZeneca vakcinákat is beadnak majd, összesen 3200 adagot kaphatnak a kerületiek, az időpontegyeztetésben pedig náluk is a kerület munkatársai segédkeznek.
Az átvezénylések a Kapás utcai intézetet is érintették, két orvost és kilenc szakdolgozót hívott át az OKFŐ a Szent János Kórházba az ottani ellátás segítésére. – Amennyiben a jövőben hétvégente kell csak oltanunk, akkor vállalható lesz a szakrendelések fenntartása is – mondta lapunknak Őrsi, hozzátéve, hogy mivel a héten keddre és szerdára is kitolódik az oltás, az orvosok és ápolók lefoglaltsága miatt az aznapi szakrendelési időpontokat le kellett mondaniuk.