Anglia;kultúrpolitika;pandémia;

2021-04-06 09:30:00

„Fenekeket az ülésekre!” – Nyitásra készül a brit kultúra és sport

Több mint 2700 művészeti és nemzeti örökségi intézmény osztozik a brit kormány múlt nyáron jóváhagyott 2 milliárd fontos segélycsomagjának második adagján.

Bár az időjárás változatlanul inkább télies és még a kávézók, éttermek és kocsmák külső terei is csak április 12-én nyitnak meg, Oliver Dowden, a szinte mindig mosolygó kulturális miniszter a napokban hangzatosan az „öröm és szórakozás nyarát” helyezte kilátásba a brit lakosság felé. A kormány talán legvonzóbb portfóliójáért felelős politikus nem csak olyan világhírű sportesemények szurkolókkal való betöltésére koncentrál, mint az Angol Kupa április 18-i egyik elődöntője és május 15-i döntője a Wembley-ben, vagy a június 28-án induló wimbledoni tenisztorna, hanem a kulturális újrakezdést is nagy lendülettel próbálja lehetővé tenni.

Kicsik és nagyok egyaránt lelkesen fogadják például az információt, hogy hosszú késlekedés után a londoni Gillian Lynne Színházban megvalósul a Cinderella (Hamupipőke), Sir Andrew Lloyd Webber legújabb musicaljének bemutatója és felújítják a József és a színes szélesvásznú álomkabát című örökzöld daljátékát is. Oliver Dowden frappánsan úgy összegezte a feladatot, hogy „vagy fenekek kerülnek az ülésekre, vagy következik a tönkremenés”.

A kormány kultúrosa a héten egyszerre 2700 intézményt tett boldoggá, amikor a múlt év júliusában nyilvánosságra hozott 2 milliárd fontos (850 milliárd forint) helyreállítási alap második fázisában együttesen 400 millió fontot bocsát rendelkezésükre. Ahogy erre most többek között a The Guardian napilap is emlékeztetett: a keretre azért adta áldását Rishi Sunak pénzügyminiszter, Dowden közeli bizalmasa, mert egyértelművé vált, hogy a szigetország kulturális élete jelentős állami pénzinjekció nélkül „visszafordíthatatlan katasztrófa áldozatává válna”.

Míg az első menet mottója a túlélés volt, a források második adagja az újranyitást és helyreállítást szolgálja. Az egyik legvastagabb, 900 ezer fontos csekket Michael Eavis és lánya, Emily, az ikonikus Glastonbury Fesztivál alapítója és jelenlegi vezetője vehetik át, akik a pandémia következtében immár két nyáron szenvedtek el sok millió fontos veszteséget az esemény lemondása miatt. A gyorssegély hozzájárul a jövő tervezhetőségéhez.

A kezdeményezett intézmények képviselői közül sokan értenek egyet egy kevésbé ismert színházi társulat, a Wise Children (Bölcs Gyermekek) igazgatójának nézetével. Emma Rice úgy érzi, a „koronavírus-járvány mindannyiunk számára sötét fejezet volt, de ez a hír végre felvillantja a fényt az alagút végén és lehetővé teszi, hogy visszatérjünk a munkába, egyben átgondolhassuk az előttünk álló bizonytalanságokat és kockázatokat”.

A kiutalásra kerülő összeg 70 százaléka Londonon kívülre kerül, többek között – igaz, kölcsön formájában – két kulturális központhoz, a Manchester részét képező Salfordban található Lowry-hoz (7,5 millió font), valamint az észak-angliai Gateshead ékességéhez, a Sage-hez (3 millió font).