WHO;vakcina;koronavírus;

- A WHO egyelőre nem támogatja a vakcinaútlevelet

Egyrészt nem biztos, hogy az oltás megakadályozza a vírus terjedését, másrészt az utazás korlátozása méltánytalan azokkal szemben, akik nem kaptak védőoltást az Egészségügyi Világszervezet szerint.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyelőre nem támogatja az oltási útlevél megkövetelését az utazásokhoz, mert egyrészt bizonytalan, hogy az oltás véd-e a vírus terjesztése ellen, másrészt pedig méltányossági okokból – közölte kedden Genfben az ENSZ egészségügyi szervezetének szóvivője. 

„Mi a WHO nevében jelenleg annyit mondhatunk, hogy nem tekintenénk az oltási útlevelet kötelezőnek egy országba való belépéshez, illetve az onnan történő kilépéshez, mert nem vagyunk a jelenlegi szakaszban bizonyosak abban, hogy a vakcina megakadályozza-e vírus terjesztését” – jelentette ki Margaret Harris. „Ezen túl vannak más kérdések is, így az azokkal szembeni hátrányos megkülönböztetés, akik valamilyen okból nem juthattak védőoltáshoz” – tette hozzá a szóvivő egy ENSZ-sajtóértekezleten.

Vizsgálják a kínai vakcinákat

A WHO jelenleg a kínai Sinopharm és a Sinovac gyógyszergyárak koronavírus elleni védőoltását vizsgálja abból a célból, hogy április végén potenciálisan felvehessék a sürgősségi alkalmazásra hitelesített vakcinák listájára – jegyezte meg a szóvivő. „Ez nem megy olyan gyorsan, mint reméltük, mert több adatra van szükségünk” – jelentette ki Margaret Harris, de titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem közölt további részleteket.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója márciusban szólította fel az országokat, hogy a felesleges készletekkel rendelkező országok ajánlják fel ezeket az adagokat a WHO és a GAVI Vakcinaszövetség vezetésével a kis és közepes jövedelmű országok védőoltással történő megsegítésére létrehozott COVAX programnak. Az indiai exportkorlátozások miatt ugyanis szűkösek az Indiai Szérum Intézet (SII) által gyártott AstraZeneca/Oxford szállítmányok.

A bankokhoz és a hitelkártya-cégekhez befutó tömeges panaszok miatt 2020 utolsó két és fél hónapjában a Trump-kampány és a vele közös számlát vezető Republikánus Nemzeti Bizottság 530 ezer tételben összesen 64.3 millió dollárt kényszerült visszautalni.