Operatív Törzs;

Operatív törzs: Még 1,6 millió regisztrált vár az oltásra

Müller Cecília elmondta, hogy a mai rekord halálozási adatok mögött részben a húsvéti adattorlódás áll, de reméli, hogy hamarosan platózik a járvány.

György István államtitkár, az oltási munkacsoport vezetője a szerdai operatív törzs tájékoztatóján ismertette az oltási program aktuális állását.

Kedden két fontos mérföldkőhöz érkeztünk, átléptük a 2,5 millió beoltottat, vagyis mindegyik negyedik magyar ember megkapta az oltás elleni legalább első vakcinát (az EU-ban 13%), a kétszer beoltottak száma pedig meghaladja az 1 milliót - mondta el.

Ez az eredmény már járványügyileg is meghatározó, jobban bízhatunk benne, hogy az átoltottság növekedésével a járvány is visszaszorul, minden egyes oltással közelebb kerülünk hozzá és hogy visszatérjünk ahhoz, hogy visszatérjünk a normális kerékvágásba - tette hozzá György István.

Azokban a csoportokban, ahol a védőoltásokat véghezvittük, például az idősek és az egészségügyi dolgozók körében, radikálisan csökkent a fertőzöttek aránya. Eddig az idősek oltása volt az első, a háziorvosok ezt a feladatot kapták, ma már az aktív korosztály oltása is folyik és zajlik a pedagógusok oltása. Eddig 100 ezer pedagógus kapott oltást és ma újabb 100 ezer pedagógus, óvodai, bölcsödei dolgozó kapott sms-t az oltásra. A pedagógusok egy részének második oltása az érettségik idejére, hétköznapra esik, ezt hétvégére ütemezik át az érettségik zavartalansága miatt, erre sms-ben kapnak tájékoztatást.

A következő napok oltási tervekkel kapcsolatban György István elmondta, hogy még mindig a vakcinák száma határozza meg az oltások ütemét. Kétfajta vakcinával lehet oltani, a múlt héten érkezett Szputnyikkal, és a ma érkezett Pfizerrel. Praxisonként átlagosan 50 főt küldhetnek a háziorvosok kórházi oltópontokra csütörtöktől, miután az NNK felszabadította a múlt héten érkezett Szputnyik-vakcinát. 

A szerdán érkezett 250 adag Pfizer-vakcinából 32 ezer adagra a háziorvosok szervezhetnek oltandókat, a többi mennyiség második körös oltásokra és a pedagógusok oltására megy.

Emellett AstraZeneca, Moderna vakcinákkal zajlik az oltás a háziorvosoknál és van, ahol Sinopharm második körös oltások zajlanak.

Még 1,6 millió regisztrált vár az oltásra, azaz már 4,1 millió környékén jár a regisztráltak száma – árulta el az államtitkár.

Kiss Róbert rendőr alezredes ismerteti az új intézkedéseket, amelyek életbe léptek a 2,5 millió beoltott elérésével. A kijárási tilalom kezdetének időpontja 10 órára módosul, a kijárási tilalom alóli felmentések nem változnak. Az üzletek ismét megnyithatnak, amennyiben az üzlet vezetője vállalja az új védelmi intézkedések betartását. Az üzletek 5 óra és 21.30 között lehetnek nyitva.

A négyzetméteralapú szabályok a szolgáltatásokra nem vonatkoznak. Nem vonatkoznak a szállodákra és a vendéglátóüzletekre sem, amelyek nem fogadhatnak vendégeket és csak elvitelre értékesíthetnek. A határellenőrzést, valamint a többi védelmi intézkedést, például maszkhasználatot meghosszabbítja a kormány, ez a mai napon jelenik meg a közlönyben.

Müller Cecília szerint a járványügyi adatok továbbra sem kedvezőek. Bizonyos mértékben, egyfajta stagnálást lehet látni, de a kórházi kezelésre szorulók száma még nagyon magas. Ez jellemzően a brit mutánsnak köszönhető, ezek az arányok jellemzőek egész Európában, mert egy sokkal fertőzőképesebb variánsról beszélünk és a betegség is erőteljesebben zajlik.

3-4 százalék azok aránya, akik krónikus betegség nélkül súlyosan betegszenek meg. A cukorbetegség, a kóros elhízás és valamennyi egyéb betegség jellemző a súlyos betegek nagy részére, de mindig találkozunk olyanokkal, akiknek az immunrendszere úgy reagál, hogy gyorsan súlyos állapotba kerülnek, akár órákkal azután lélegeztetőgépre szorulnak azután, hogy jelentkeztek az első tünetek – mondta el Müller Cecília.

A ma érkező Pfizer-vakcina egyből az oltópontokra kerül, ebből folytatódik a pedagógusok oltása. Az AstraZeneca vakcináját övező bizonytalanságokkal kapcsolatban Müller Cecília elmondta, hogy az Európai Gyógyszerügynökség ma, vagy legkésőbb a holnapi napon nyilatkozik az AstraZenecáról, ezt a magyar hatóságok is figyelembe veszik és ezt követően döntenek a vakcina további alkalmazásáról.

A mai rekordhalálozás (311 fő) mögött adattorlódás húzódik meg, mert a húsvéti ünnepek alatt nem tudták pontosan jelenteni, a mai adat részben az ünnepekről feltorlódott adatokat tartalmazza – mondta el Müller Cecília.

Müller Cecília reméli, hogy hamarosan platózni fog a járvány. Fokozott óvatosságot kér mindenkitől a továbbiakra is. Tartsuk a távolságot, ne vigyük a gyerekeket bevásárolni, ne egy családi program legyen, részesítsük előnyben a kártyás fizetést.  

Az otthon gyógyuló betegeknek azt üzeni Müller Cecília, hogy ha több napig fennálló láz, vagy nehézlégzés adódik, akkor fel kell venni újra a kapcsolatot a háziorvossal, vagy ha nagy a rosszullét jelentkezik, akkor mentőt kell hívni.