Egyre gyakrabban kerülnek veszélybe az orángutánbébik Borneó szigetén. A Borneói Orángutánmentő Alapítvány (BOSF) közlése szerint február közepe óta három, 6-10 hónapos állatot kellett megmenteni, amelyek anyját valószínűleg megölték. 2020-ban összesen öt orángutánkölyköt fogadott be az alapítvány, néhányat anyjával együtt. A BOSF németországi kirendeltségének vezetője, Daniel Merdes szerint a tendencia aggodalomra ad okot.
„Örömöt, ugyanakkor bánatot okoz a hármas mentés híre: örömöt, mert három életet sikerült megmenteni a fajkihalás elől, de bánatot, mert ez valójában három megölt orángutánanyát jelent” – fogalmazott a szakértő.
A három kisállatot - Onyert, Ramangait és egy még névtelen nőstényt - a BKSDA indonéz természetvédelmi hatóság vette át falusiaktól. A fiatal emberszabásúak a BOSF Nyaru Menteng központjában kapnak orvosi kezelést és felkészítik őket a dzsungeléletre.
„Ez a három mentett orángutánbébi jelzi, hogy a fakitermelés és az erdei ökoszisztémák felelőtlen kizsákmányolása még mindig tart. Élőhelyeik elpusztítása kényszeríti arra a vad orángutánokat, hogy a táplálékkeresés során a kertekbe és termőföldekre vándoroljanak, ami az emberek és állatok közötti konfliktusokhoz vezet” – mondta a helyi programigazgató, Denny Kurniawan.
A BOSF állatorvosa, Agus Fahroni biztos abban, hogy az egyelőre még magatehetetlen kicsiny majmok hamarosan elkezdhetik a rehabilitációs folyamatot. Jelenleg mindhárom újonnan érkezett orángután karanténban van, és bár a trauma jeleit mutatják, pozitív változások is észlelhetők rajtuk.
Egy 2018-ban végzett kutatás szerint a borneói orangutánok száma az elmúlt évtizedekben több mint 100 ezerrel csökkent. Az orángutánokat az orvvadászat mellett élőhelyük visszaszorulása is fenyegeti, mivel nagy erdős területeket irtanak ki többek között pálmaolajat termelő ültetvények számára.