Már a XX. századi totalitarizmus visszatéréséről vizionál Gulyás Gergely kancelláriaminiszter annak kapcsán, hogy a Hertha BSC elbocsátotta Petry Zsolt kapusedzőt. - Elsősorban Németországnak kell arra a kérdésre válaszolnia, hogy egy jogállamról beszélünk-e még vagy sem. A szólásszabadság valóban közös és európai érték. A XX. században volt totalitarizmus, ami Németországból indult, nem szeretnénk, ha a XXI.-ben is lenne - mondta a fideszes politikus.
A volt focistával történtek miatt Szijjártó Péter bekérette a Külügyminisztériumba a budapesti német nagykövetség ügyvivőjét. Mivel maga a külügyminiszter nem volt Budapesten, Magyar Levente államtitkár fejtette ki a német diplomatának – a tárca közleménye szerint –, „a kormány megütközését afelett, hogy Németországban egzisztenciális retorzió érhet bárkit is nézetei törvényes keretek között történő közlése miatt”. - A bizalmas jellegű találkozó tartalmáról nem adhatunk tájékoztatást – ezt a budapesti német nagykövetség válaszolta megkeresésünkre.
A csütörtöki bekéretés és a Petry Zsolt kirúgását a német totalitarizmussal párhuzamba állító magyar kormányzati megnyilatkozások egyébként egy a német-magyar kapcsolatokra rálátó forrásunk szerint könnyen kiverhetik a biztosítékot az egyébként visszafogott német diplomáciában. Az elmúlt évekhez képest ugyanis jelentősen megváltozott az ezeket alakító személyi konstelláció Berlinben. Angela Merkel kancellárként és a CDU elnökeként is mindig a konfliktusok enyhítésére törekedett, a testvérpárt CSU korábbi elnöke, Horst Seehofer pedig kifejezetten jó viszonyt ápolt a Fidesszel és Orbán Viktorral. Utódaik azonban (Armin Laschet CDU elnök és Markus Söder a CSU vezetője) már sokkal kritikusabbak.
A bekéretések egyébként viszonylag gyakoriak, mióta Szijjártó Péter vezeti a külügyminisztériumot, igaz, arra még nem volt példa, hogy egy az adott kormánytól teljesen független ügyet tegyen a magyar diplomácia a nemzetközi politika tárgyává.
Petry Zsoltot munkaadója, a Hertha BSC azért bocsátotta el, mert az egykori kapus azt mondta a Magyar Nemzetnek, hogy nála az uniós bevándorláspolitika az erkölcsi leépülés megnyilvánulása. - A liberálisok felnagyítják az ellenvéleményeket: ha te nem tartod jónak a migrációt, mert rettentő sok bűnöző lepte el Európát, akkor máris rád sütik, hogy rasszista vagy - nyilatkozta Petry, aki később elnézést kért, mondván, nem idegenygűlölő és nem is homofób.